MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

Ponad dwustu ocalonych z Holokaustu i byłych więźniów Auschwitz-Birkenau oraz 54 delegacje z całego świata weźmie udział dziś, w poniedziałek, 27 stycznia, w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady. Będą to największe rocznicowe uroczystości w historii tego miejsca.

W Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau podkreślają, że najważniejszymi gośćmi obchodów będą byli więźniowie i ocaleni z Holokaustu. Przyjadą z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich.

Obecność na uroczystościach potwierdzili prezydenci m.in. Polski, Austrii, Niemiec, Finlandii, Izraela, Litwy, Łotwy, Malty, Cypru, Słowenii, Szwajcarii; premierzy: Czech, Francji, Grecji, Węgier, król Hiszpanii oraz kilkadziesiąt innych delegacji państwowych, kościołów i wyznań, instytucji międzynarodowych, organizacji społecznych. Wśród gości będzie także m.in. Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów i Fundacji Pamięci Auschwitz-Birkenau z Nowego Jorku, która wsparła przyjazd ocalonych zza oceanu na rocznicę.

– Ta rocznica, ta pamięć, ten symbol, jakim jest wyzwolenie Auschwitz, ukazują jeden z najważniejszych fundamentów europejskich i światowych powojennych czasów. Dlatego nie dziwi mnie, że tak wielu decydentów doskonale rozumie, że trudno być w tym akurat dniu gdziekolwiek indziej – powiedział Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Również i na terenie naszej małej Ojczyzny , w Dzierżoniowie w tym dniu obchodzono Międzynarodowy Dzień pamięci o ofiarach Holokaustu. Ceremonia rozpoczęła się o godz. 12.00, gdzie delegacja naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Anna Garbowską  złożyła wieniec przed obeliskiem znajdującym się w sąsiedztwie dzierżoniowskiej synagogi. Po ceremonii złożenia kwiatów w synagodze odbyła się bardzo ciekawa i wzruszająca prelekcja pt. ,, Holokaust jako konsekwencja polityki czystości rasowej nazistowskich Niemiec”.

Tym symbolicznym gestem i naszą obecnością oddaliśmy hołd bestialsko pomordowanym w Auschwitz – Birkenau.

Cześć Ich pamięci.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.