Koronawirus

Dlaczego nie wolno kilka razy używać tej samej maseczki?

Amerykańscy naukowcy: Wielokrotnie użyta maseczka ochronna nie chroni dostatecznie przed infekcją wirusa SARS-CoV-2. To dlatego, że za każdym razem zmienia swój kształt, a to wpływa na jej skuteczność.

Zmiana kształtu maseczki ochronnej wpływa na jej funkcje.

Badacze z University of Massachusetts Lowell i California Baptist University przyjrzeli się trójwarstwowym maskom chirurgicznym, które są powszechnie stosowane nie tylko przez pracowników ochrony zdrowia, ale i przeciętnych użytkowników.

Mają one chronić przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 siebie i innych COVID-19. Ich wewnętrzna warstwa wykonana jest z materiału chłonnego, środkowa część działa jak filtr, a z zewnątrz pokryta jest materiałem niechłonnym.

Dzięki modelowaniu komputerowemu naukowcy odkryli, że powietrze wdychane przez nowe maski jest filtrowane w 65 proc., a przez używane – jedynie w 25 proc.. To dlatego, że kształt ochronnej maski zmienia się po każdym jej użyciu.

Według naukowców powinno to być wskazówką dla projektantów i producentów materiałów ochronnych, którzy powinni zwrócić większą uwagę na kształt nowo opracowywanych masek.

Tym bardziej, że – jak stwierdził prof. Jinxiang Xi, współautor badania – „Naturalne jest myślenie, że noszenie maski, bez względu na to, czy jest nowa czy stara, zawsze jest lepsze niż nic”.

Długo używana maseczka traci swoją skuteczność ?

Amerykańskie badanie opublikowano w „Physics of Fluids”, czasopiśmie naukowym specjalizującym się w opisywaniu dynamiki płynów.

Zespół naukowców opisał w nim przebieg badania, w którym użyto komputerowego modelu osoby noszącej maskę. Wszystko po to, żeby baczniej przyjrzeć się zachowaniu aerozolu i cząstek unoszących się we wdychanym powietrzu. W jaki sposób aerozole osiadają na masce i twarzy? Czy i jak dostają się do nosa lub płuc?

Badacze zauważyli, że powietrze nie przedostaje się przez nos i usta w określonych punktach, ale – przy niskich prędkościach – raczej przez całą powierzchnię maski.

Dzieje się tak, ponieważ ułożenie fałd maski wpływa na przepływ powietrza. Dlatego wielokrotne stosowanie maski jej zmienia kształt i skuteczność za każdym razem maleje.

„Mam nadzieję, że organy zdrowia publicznego wzmocnią obecne środki zapobiegawcze w celu ograniczenia transmisji COVID-19. Wybór skutecznej maski i odpowiednie jej noszenie oraz unikanie stosowania nadmiernie używanej lub przeterminowanej maski chirurgicznej ma tu ogromne znaczenie” – podkreślił prof. Jinxiang Xi.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.