Koronawirus

Siedem powodów, dla których warto być aktywnym w czasie pandemii.

– Nieprzypadkowo od początku pandemii ludzie zaczęli bardziej pielęgnować swoje ogródki, sami pieką chleb czy majsterkują. Atrakcyjne zajęcia mają uzdrawiającą moc, przynoszą ulgę i odstresowują – mówi prof. Mary Ann McColl z Queen’s University School of Rehabilitation Therapy w Ontario w Kanadzie.

Wszelkie zajęcia hobbystyczne są dla nas dobre, a płynące z nich korzyści tym większe, jeśli doświadczamy niepewności, udręki lub wstrząsu.

Warto dziergać na drutach, uprawiać jogę online, znaleźć inne ciekawe dla siebie zajęcie. Wszystkie pomogą przetrwać tę pandemię z nienaruszonym poczuciem własnej wartości.

Aktywność w czasie pandemii może być pomóc w przywracaniu sensu życia.

Jak przetrwać pandemię?

– W czasach pandemii i związanych z nią ograniczeń, choćby w kwestii trzymania społecznego dystansu, niezwykle istotne jest, aby znaleźć sobie interesujące zajęcie, hobby. Nieprzypadkowo od wiosny tego roku ludzie oddali się pielęgnacji swoich ogródków, pieczeniem chleba czy majsterkowaniem – twierdzi prof. Mary Ann McColl, specjalistka w dziedzinie rehabilitacji i zdrowia publicznego z Queen’s University School of Rehabilitation Therapy w Ontario w Kanadzie.

Ekspertka dowodzi, że atrakcyjne zajęcia mają uzdrawiającą moc, przynoszą ulgę i odstresowują.

– Jesienią 2011 roku, po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku, przedstawiłam swoje stanowisko w tej materii ekspertom Amerykańskiej Fundacji Terapii Zajęciowej i choć obecne okoliczności są diametralnie różne, argumentacja jest bardzo podobna. Wszelkie zajęcia hobbystyczne są dla nas dobre, a płynące z nich korzyści tym większe, jeśli doświadczamy niepewności, udręki lub wstrząsu – argumentuje McColl.

Kanadyjska uczona wymienia siedem powodów, dla których warto się otworzyć na interesujący sposób spędzania wolnego czasu w trudnych okolicznościach pandemii.

  1. Tożsamość.

Trudne czasy zagrażają integralności jaźni. Dlatego każda czynność przypomina nam, kim jesteśmy. To z kolei przyczynia się do formowania osobowości. Ludzka aktywność sprawia, że przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są zintegrowane, a to po ustąpieniu kryzysu daje możliwość powrotu do pełniejszego, bardziej zintegrowanego „ja”.

  1. Mistrzostwo.

Wszelkie aktywności przypominają nam o zdolności do sprawowania kontroli nad okolicznościami. Utwierdzają nas w przekonaniu, że jesteśmy w stanie opanować sytuację, obrócić ją na naszą korzyść i wyjść z niej bez większych strat.

Kryzys czyni ludzi raczej agentami sytuacji, a nie jego ofiarami, dlatego aktywność z natury rzeczy jest satysfakcjonująca, gdyż potwierdza nasze poczucie mistrzostwa i przystosowania się.

  1. Nawyki.

Rutynowe zajęcia w sytuacjach kryzysowych nas wzmacniają. Dowodzą, że świat trwa i mimo wszystko można prowadzić normalne życie. Już od dawna psychologowie rozumieli, że nawyki mają właściwości naprawcze, w przeciwnym razie następuje chaos. Nawyki zmniejszają poczucie zmęczenia, koncentrują uwagę i chronią człowieka przed stresującymi skutkami trudnych sytuacji.

  1. Odwrócenie uwagi.

Robienie czegoś zajmującego zapewnia odwrócenie uwagi od negatywnych aspektów stresujących sytuacji. Zróżnicowana aktywność pozwala jednostkom przekraczać przeszkody i trudności ich codziennego życia, a w pewnych okolicznościach osiągnąć optymalne doświadczenie wykraczające poza ustalone realia czasu i przestrzeni. Taki stan nazywamy „przepływem”. Wszelka aktywność ma moc odwracania uwago ludzi od trudności, w kierunku satysfakcji i zdrowego zaangażowania.

  1. Wsparcie.

Aktywność często wiąże się z interakcją z innymi osobami, choćby przez zapewnianie wsparcia w wysiłkach i otrzymywaniem go w zamian. Zrozumiałym jest, że poczucie przynależności to jeden z czynników pomagających ludziom osiągać pozytywne wyniki i radzić sobie ze stresem bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Wspólne aktywności mogą zatem mieć podwójnie pozytywny wpływ dla obu stron.

  1. Przetrwanie.

Dowody z dziedziny antropologii pokazują, że ludzie stworzyli i zróżnicowali zawody, które sprzyjały współpracy i przetrwaniu zarówno jednostki, jak i grupy. Zawody odpowiadają potrzebom bezpieczeństwa i utrzymania i jako takie są ważnymi narzędziami przetrwania.

  1. Wspólnota duchowa.

Wreszcie, gdy pojawiają się trudne czasy, wszelkie aktywności mogą być środkiem przywracania sensu życia. To chyba najskuteczniejszy dostępny środek, za pomocą którego jednostki mogą potwierdzić swój związek z sobą, z innymi, ze światem i w stresujących chwilach można utwierdzić się w przekonaniu, że nie jest się samemu.

– Warto więc dziergać na drutach, uprawiać jogę online, znaleźć inne ciekawe dla siebie zajęcie. Bo jest siedem dobrych powodów, dla których warto to robić. Wszystkie pomogą przetrwać tę pandemię z nienaruszonym poczuciem własnej wartości – podsumowuje prof. Mary Ann McColl.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.