Koronawirus

Koronawirus budzi ogromne obawy wśród ludzi. Dziś każdy zna już zasady profilaktyki zakażenia koronawirusem, jednak wiele kwestii nadal budzi obawy i wątpliwości. Jedną z nich jest ryzyko przenoszenia koronawirusa na ubraniu. Czy powinniśmy, wchodząc do domu każdorazowo zmieniać ubranie i je prać?

Jak zbudowany jest koronawirus?

Koronawirus jest wirusem RNA, który osłania błona lipidowa, czyli tłuszczowa. Taka budowa koronawirusa sprawia, że bardzo łatwo można go zniszczyć za pomocą ogólnodostępnych środków chemicznych.

Aby zapobiegać zakażeniu koronawirusem, wystarczy często myć ręce mydłem (najlepiej takim z pompką) oraz dezynfekować ręce płynami na bazie alkoholu o stężeniu minimum 60% alkoholu. Preparaty takie mają właściwości wirusobójcze. Jest to więc najprostszy sposób walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19, który wywołuje koronawirus.

Jaką chorobę wywołuje koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę określoną nazwą COVID-19. Jej objawy przypominają inne infekcje, a więc jest to gorączka, kaszel, uczucie zmęczenia oraz bóle mięśni. Cechą charakterystyczną są duszności i problemy z oddychaniem. Choroba może prowadzić również do ciężkiej niewydolności wielonarządowej, która może spowodować śmierć.

Czy można zarazić się koronawirusem poprzez kontakt z odzieżą?

Nie. Obecnie nie ma dowodów na możliwość zakażenia się koronawirusem poprzez kontakt z odzieżą. Dlatego też nie ma konieczności zmiany i prania odzieży po powrocie do domu, czy też dezynfekcji butów.

Uwaga! Koronawirus rozprzestrzenia się tylko drogą kropelkową, dlatego źródłem zakażenia jest jedynie kontakt z osobą chorą lub zanieczyszczona koronawirusem powierzchnia!

Pamiętajmy, że koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego można się nim zarazić tylko od drugiego człowieka lub dotykając zanieczyszczone powierzchnie. Dlatego należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny i np. często myć ręce oraz dezynfekować dotykane powierzchnie.

Jak często zakażenie koronawirusem przebiega bezobjawowo?

Niestety nie ma statystyk dotyczących ilości osób przechodzących zakażenie bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest, aby w odpowiedni sposób zapobiegać zakażeniu.

Należy również pamiętać, że okres inkubacji koronawirusa trwa od 1 do 14 dni (najczęściej jest to 5 dni). Po tym czasie zaczynają się ujawniać objawy zakażenia i można podjąć kroki zapobiegające zarażaniu innych osób. Niestety nie dotyczy to osób, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo. Osoby te mogą nieświadomie zarażać innych.

Jakich zasad należy przestrzegać, aby zatrzymać koronawirusa?

Aby zatrzymać koronawirusa, wystarczy przestrzegać prostych zasad:

  1. dezynfekuj powierzchnie, których dotykasz – koronawirus, aby przeżyć, potrzebuje nosiciela, jednak może on przetrwać poza jego organizmem od 3 (w postaci kropelkowej) do nawet 72 godzin w zależności od powierzchni, na której się znajdzie;
  2. często myj i dezynfekuj ręce;
  3. zasłaniaj twarz łokciem, gdy kaszlesz lub kichasz;
  4. nie dotykaj oczu, nosa i ust;
  5. zostań w domu – jeśli masz taką możliwość, zostań w domu, ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi to prosty sposób na zmniejszenie ryzyka zakażenia;
  6. zachowaj odległość od innych ludzi – jeżeli musisz wyjść z domu, staraj się zachować odstęp minimum 2 metrów od innych osób.
Bookmark the permalink.

Comments are closed.