KORONAWIRUS

Podczas kwarantanny związanej z zachorowaniem na COVID-19 lub podejrzeniem styczności z koronawirusem należy przestrzegać szczególnych zasad związanych z ryzykiem epidemicznym. Przestrzeganie zaleceń ma za zadanie przede wszystkim uchronić domowników i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów w przestrzeni domowej. Jedną z ważnych kwestii jest pranie pościeli i ręczników w odpowiedniej temperaturze.

Koronawirus a bezpieczeństwo podczas kwarantanny domowej

Konieczność poddania się kwarantannie domowej w obliczu koronawirusa wiąże się przede wszystkim z zakazem wychodzenia z domu. W praktyce należy jednak przestrzegać wielu innych zaleceń, szczególnie jeśli przebywamy w mieszkaniu z innymi domownikami. W takiej sytuacji należy wydzielić osobny pokój dla chorego lub podejrzanego o zakażenie.

Ważne jest odkażanie wszystkich powierzchni wspólnych, z którymi ma on kontakt. Powinien też otrzymać cały zestaw akcesoriów tylko do własnego użytku, takich jak termometr, przybory kosmetyczne, żel do dezynfekcji, pościel i ręczniki. Wszystko to powinno pozostawać w pokoju chorego. Zachowanie środków ostrożności ma szczególne znaczenie w przypadku korzystania ze wspólnej łazienki. O zaleceniach w tej kwestii informuje lek. med. Alicja Haduch, specjalista epidemiolog:

W przypadku konieczności skorzystania z łazienki, należy to zapowiedzieć w ustalony sposób (np. głośnym pukaniem w drzwi), aby pozostałych domowników nie było na korytarzu lub w łazience. W łazience przybory toaletowe ustawić osobno. Starannie umyć ręce przed wyjściem. Po skorzystaniu z łazienki należy nanieść środek dezynfekcyjny (ten osobisty, zabrany z pokoju) na dotykane przedmioty: deskę sedesową, pokrętła baterii, blaty ). Zabrać do swojego pokoju ręcznik, gąbkę, szczoteczkę do zębów, aby nie doszło do przypadkowego kontaktu z pozostałymi domownikami (wirus dłużej utrzymuje się w wilgotnym środowisku).

Należy też pamiętać o odpowiedniej wentylacji – w tym celu można pozostawić w łazience uchylone drzwi lub uruchomić wentylację mechaniczną na ok. 15 minut.

O ile powierzchnie, klamki czy blaty łatwo oczyścić środkiem dezynfekcyjnym, nie ma takiej możliwości w przypadku ubrań, ręczników, pościeli czy innych tekstyliów. Wszystkie tkaniny, z którymi miała styczność osoba poddana kwarantannie z powodu koronawirusa, powinny zostać wyprane w odpowiedniej temperaturze – minimum 60 st. Celsjusza.

Ważne Wysoka temperatura jest kluczowa również podczas mycia naczyń i sztućców, z których korzysta osoba objęta kwarantanną. Podczas mycia w zmywarce wystarczy temperatura ok. 60 stopni. Jeżeli zmywamy jedynie ręcznie, trzeba będzie przed myciem wyparzyć naczynia, przygotowując do tego celu naczynie wypełnione wrzątkiem lub gorącą wodą (min. 60 st. C).

Pranie w wysokiej temperaturze

Osoba poddana kwarantannie powinna spać sama i korzystać z własnej pościeli oraz ręcznika. Problem z różnego rodzaju tkaninami jest szerszy, ponieważ nie wszystko bez problemu wypierzemy w 60 stopniach. Z tego względu należy odpowiednio przygotować pokój do kwarantanny. Lekarz Alicja Haduch radzi:

,, Z pokoju należy usunąć zbędne sprzęty, dywany, serwety, firany aby umożliwić późniejsze sprzątanie i dezynfekcję pomieszczenia”.

Ekspertka zwraca uwagę na to, że ostrożność należy zachować również w momencie oczyszczania pomieszczenia po kwarantannie. Wszelkie ścierki i mopy użyte do tego celu należy odkazić lub wyprać – jak już podkreślano wyżej – w temperaturze co najmniej 60 stopni.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.