Koronawirus

Długi COVID-19. Aktywność fizyczna pomaga pozbyć się dolegliwości

Zdecydowana większość osób chorujących na COVID-19 odczuwa jego skutki jeszcze przez kilka miesięcy po wyzdrowieniu. Niektórzy nawet rok później wciąż czują silne zmęczenie. Najnowsze – choć niewielkie – badania pokazują, że można je zwalczyć za pomocą ćwiczeń fizycznych.

Badacze z National Institute for Health Research w brytyjskim Leicester szukali rozwiązań, które byłyby pomocne dla pacjentów, którzy przez długi czas odczuwają skutki koronawirusa.

Niewielkie badanie objęło grupę 30 pacjentów, z których każdy przeszedł sześciotygodniowy program rehabilitacyjny – po dwie sesje w tygodniu. „Grupą badawczą była grupa mieszana z pacjentów, którzy byli hospitalizowani na oddziale intensywnej opieki i kilku pacjentów środowiskowych”, mówi jedna z autorek projektu, prof. Sally Singh, szefowa oddziału terapii kardiologicznej i płucnej w szpitalu w Leicester.

Ozdrowieńcy mają problemy z potencją. Niepokojące wyniki badań

Lekarka dodaje, że bazując na istniejących badaniach, ćwiczenia pomagają zmniejszyć zmęczenie u osób, które długo chorują na COVID-19. Sprawdza się to zwłaszcza u pacjentów, którzy spędzili długi czas w łóżku i stracili masę mięśniową.

Program składał się z ćwiczeń poprawiających wydolność oddechową takich, jak chodzenie na bieżni, trening siłowy górnych i dolnych kończyn. Badanym zaoferowano także kursy edukacyjne, dotyczące problemów z oddychaniem, zmęczenia, lęków czy powrotu do pracy.

Lepsza wydolność, mniejsze zmęczenie

Badania dowiodły, że ćwiczenia fizyczne pomagają osobom, które długo zmagają się z objawami COVID-19. Mają one większą wydolność, dolegliwości ze strony układu oddechowego są łagodniejsze, poprawiają się też umiejętności poznawcze.

I co najważniejsze, zmniejsza się zmęczenie o nawet pięć punktów w skali oceny zmęczenia FACTIC i to jedynie w ciągu sześciu tygodni. Skala FACTIC ma 52 punkty. Przed programem, pacjenci mieli powyżej 30 punktów. Dzięki ćwiczeniom, przestali odczuwać zmęczenie, a na skali zaczęły pojawiać się coraz mniejsze wartości. A im więcej punktów, tym większe zmęczenie.

Oprócz tego, w badaniu wykorzystano też tzw. stopniowany wahadłowy test marszowy, który dowiódł, że wyniki pacjentów poprawiły się o 112 m.

Badacze zaznaczają jednak, że ćwiczenia fizyczne nie są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich. Badania są wciąż w fazie początkowej i będą przeprowadzane jeszcze przez kilka miesięcy. Wierzą jednak, że należy dzielić się tymi wczesnymi wynikami, ponieważ mogą pomóc innym badaczom.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.