Co wydarzyło się 11 maja?
297 lat temu urodził się Baron Münchhausen, niemiecki żołnierz, awanturnik, blagier oraz bohater opowieści fantastycznych. Co jeszcze wydarzyło się 11 maja? Zapraszamy na nasz poranny przegląd rocznic w sam raz do porannej kawy.
Święta na dziś: w Żorach na Górnym Śląsku obchodzone jest dzisiaj tzw. Święto Ogniowe, upamiętniające pożar, który strawił miasto w nocy z 11 na 12 maja 1702 roku. Straty były ogromne, a mieszkańcy spróbowali odwrócić swój los organizując błagalną procesję. W ten sposób narodziła się tradycja, która z przerwą na drugą wojnę światową i kilka lat tużpowojennych trwa do dziś.
Sylwetka: 11 maja 1971 roku samobójstwo popełnił Rafał Wojaczek – polski poeta, jeden z najbardziej znanych młodych twórców tego okresu. Urodził się w 1945 roku, debiutował w 1965 roku, a w swojej karierze wydał tylko dwa tomy wierszy: Sezon (1969) oraz Inna bajka (1970). Jego twórczość charakteryzuje się połączeniem liryczności oraz estetyki turpistycznej i wulgarności. Zasłynął udziałem w ekscesach i bójkach, miał problemy z alkoholizmem i depresją, leczył się psychiatrycznie. Samobójstwo popełnił poprzez przedawkowanie leków. Zalicza się go do nurtu polskich „poetów wyklętych”.
Z archiwum : 11 maja 1939 roku nad rzeką Chałchin-Goł na granicy Mandżukuo i Mongolii rozpoczęła się bitwa wojsk japońskich z oddziałami Armii Czerwonej. Był to kulminacyjny moment starć radziecko-japońskich na Dalekim Wschodzie w końcu lat 30. Triumf wojsk gen. Żukowa doprowadził do wygaszenia konfliktu, który wznowiono dopiero w 1945 roku, w samym końcu II wojny światowej. Polecamy lekturę tekstu na temat tej bitwy
Muzyka : 11 maja 1981 roku na londyńskim West Endzie miała miejsce premiera musicalu Cats w reżyserii Andrew Lloyd Webbera. Opowieść o kocim rodzie jest jednym z najbardziej znanych musicali na świecie – w Londynie grana była do 2002 roku, na Broadwayu wystawiano ją nieprzerwanie w latach 1982-2000, w Polsce zaś w Teatrze Roma można było zobaczyć ją w latach 2004-2007. Przypominamy piosenkę z tego spektaklu zatytułowaną „Memory”.