Kartka z kalendarza

7 maja – kalendarium historyczne

7 maja 1794 – Tadeusz Kościuszko ogłosił uniwersał połaniecki

Naczelnik Tadeusz Kościuszko ogłosił w Połańcu uniwersał mający zachęcić chłopów do wstępowania do armii powstańczej. Zapowiadał między innymi zniesienie poddaństwa osobistego i zmniejszenie pańszczyzny na czas powstania.

7 maja 1867 – Urodził się Władysław Reymont, właściwe nazwisko Stanisław Władysław Rejment, pisarz, publicysta, przedstawiciel nurtu realistycznego w prozie Młodej Polski. Autor powieści “Komediantka”, “Ziemia obiecana” oraz “Chłopi”, za którą w 1924 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Dwie powieści Reymonta – “Chłopi” i “Ziemia obiecana” zostały sfilmowane. Zmarł 5 grudnia 1925 roku.

7 maja 1920 – Wojska polskie i ukraińskie wkraczają do Kijowa

Wyprawa kijowska – wojska polskie i ukraińskie wkroczyły do Kijowa, ale już 10 czerwca musiały opuścić miasto, ścigane przez armię konną Siemiona Budionnego.

7 maja 1945 – Kapitulacja III Rzeszy

W Reims we Francji hitlerowskie Niemcy podpisały akt kapitulacji wobec aliantów zachodnich. Dzień później na żądanie Rosjan ceremonię powtórzono w obecności dowódcy sił radzieckich marszałka Georgija Żukowa.

7 maja 1954 – Wietnamczycy zdobywają Dien Bien Phu

Zdobycie przez wojska wietnamskie francuskiej twierdzy Dien Bien Phu. Bitwa zakończyła okres kolonialnego panowania Francji w Wietnamie i jej zaangażowania w Indochinach, doprowadziła do rozmów w Genewie, które podzieliły Wietnam na dwie części.

7 maja 1977 – Zmarł Stanisław Pyjas , działacz opozycyjny okresu PRL, student filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego śmierć w tajemniczych okolicznościach kilka dni przed juwenaliami wstrząsnęła środowiskiem akademickim Krakowa i Polski, pogrzeb studenta stał się okazją do wielkiej politycznej demonstracji, której następstwem były liczne aresztowania.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.