Kartka z kalendarza

Co wydarzyło się 6 maja?

Dziś obchodzimy na całym kontynencie Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a w Bułgarii – święto armii. Co poza tym niesie nam 6 maja?

Rocznice na dziś : 98 lat temu, w roku 1918, urodził się Stanisław Grzesiuk – niezrównany popularyzator warszawskiego folkloru. 95 lat temu, w roku 1921, urodził się Jan Bytnar, legendarny żołnierz Armii Krajowej, bestialsko zakatowany przez Niemców. Z kolei 79 lat temu, w roku 1937, podczas lotu do USA spłonął ówczesny cud techniki – niemiecki sterowiec Hindenburg. Śmierć poniosło blisko czterdzieści osób, a prestiż III Rzeszy został nadszarpnięty.

Życzenia: Dziś imieniny świętują Bartłomiej, Benedykta, Ditta, Domagniew, Edbert, Ewodia, Ewodiusz, Filip, Franciszek, Jakub, Jan, Judyta, Jurand, Miłodrog, Placyd i Teodot. Wszystkiego dobrego!

Z archiwum : 165 lat temu, w roku 1851, zmarł Adam Mierosławski. W trakcie swojego krótkiego, ale jakże ciekawego żywota, „kapitan Adam”, jak go zwano na Oceanie Indyjskim, wypracował sobie reputację odważnego wilka morskiego. Przyczynił się nawet do zajęcia przez Francję wysp Świętego Pawła i Nowy Amsterdam, których przez kilka lat był właścicielem. Następnie rzucił wszystko, by walczyć u boku brata podczas Wiosny Ludów przeciw europejskim mocarstwom.

Muzyka : Dzisiaj 45. urodziny obchodzi Chris Shiflett. Ten amerykański gitarzysta sam w sobie nie jest tak dobrze znany jak zespół w którym gra. A ponieważ każda okazja, żeby posłuchać Foo Fighters jest dobra, posłuchajmy i my życząc Shifkettowi wszystkiego dobrego!

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.