WOLONTARIAT

Dlaczego warto być wolontariuszem? Na czym polega praca wolontariusza?

Praca wolontariusza wydaje się być niezwykle szlachetnym zajęciem i w rzeczywistości właśnie tak jest. Jest to jednak praca nieodpłatna i z tego powodu niestety nie cieszy się aż takim zainteresowaniem. Na czym w ogóle polega praca wolontariusza? Dlaczego warto jest nim zostać i jakie korzyści się z tego czerpie?

Czym jest praca w wolontariacie?

Wolontariat dla wielu osób nie jest utożsamiany z pełnoprawną pracą, głównie ze względu na to, iż jest to zajęcie nieodpłatne, co za tym idzie, nie dostaje się z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Na czym on dokładnie polega? Przede wszystkim na świadczeniu usług i wsparcia na rzecz instytucji, firm czy organizacji pozarządowych. Zazwyczaj są to ściśle określone cele i działania, które mają służyć nie tylko konkretnemu pojedynczemu człowiekowi, a i określonej grupie czy społeczności. Poza tym wolontariat to nie tylko pomoc osobom starszym czy chorym, to także wsparcie w czasie dużych imprez czy pomoc zwierzętom.

Czym zajmuje się wolontariusz?

Wolontariusz czyli osoba świadcząca usługi nieodpłatnie, do tego w sposób świadomy i dobrowolny, zajmuje się tym, na czym akurat skupia się dana organizacja, dla której postanowiło się pracować. Może więc to być pomoc i opieka osobom starszym, dzieciom, chorym, wsparcie oraz informacji w trakcie imprez itd. Czasem jest to organizowanie stoisk dla uświadamiania działalności danej organizacji. Zazwyczaj jest to działanie w terenie, w placówkach opiekuńczych i wychowawczych, udział w większych imprezach czy wyjazdy wolontaryjne, choćby za granicę, jak do krajów Afryki (między innymi).

Zazwyczaj więc wolontariusz działa na rzecz innych, czyli tych, którzy są słabsi, bardziej nieporadni lub poszkodowani i tym samym wymagają pomocy ze strony innych. Zakres ich działań może być różny, w zależności od profilu placówki dla której świadczą swoje usługi.

Czy warto jest być wolontariuszem?

Jako że jest to praca nieodpłatna i dobrowolna, wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto jest być wolontariuszem. Co nam to w ogóle daje? Czy coś daje? Wbrew pozorom korzyści płynących z pracy wolontariusza jest naprawdę wiele. Po pierwsze jest to doświadczenie. Pracując z ludźmi, w różnych miejscach i różnych sytuacjach nabywa się bezcennego doświadczenia życiowego, które można z łatwością wykorzystać w innych dziedzinach i pracy.

Praca wolontariusza to także szansa na poznanie nowych ludzi oraz nawiązanie nowych kontaktów, które także mogą być nie bez znaczenia dla naszego dalszego życia. Do tego dochodzi także możliwość nauczenia się nowych rzeczy, a także poznać nowe środowiska oraz problemy współczesnego świata, które będą dla nas samych porządną lekcją o życiu.

Czy warto więc zostać wolontariuszem? Jeżeli chcemy zrobić coś dobrego dla siebie i innych, ciągnie nas do ludzi, a także mamy wewnętrzną potrzebę pomocy, jak najbardziej zostanie wolontariuszem jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Ważne są przede wszystkim motywacje, a wówczas zalety płynące z tej pracy będą dla nas naprawdę bezcenne.

Jak znaleźć pracę w wolontariacie?

W dzisiejszych czasach nie jest to szczególnie trudne. W Polsce ten typ pracy rozwija się stosunkowo od niedawna, powiem mniej więcej od 1990 roku. Od tego czasu pojawiło się całe mnóstwo organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń, które właśnie taką możliwość dają. Innym wariantem są także instytucje kościelne, przy których często właśnie istnieje możliwość wsparcia wolontaryjnego, najczęściej na rzecz niewielkich lokalnych społeczności, ale nie tylko.

Obecnie wiele możliwości daje także internet. Organizacje i instytucje ogłaszają się w sieci, a także posiadają własne strony internetowe, na których można zapoznać się z ich działalnością. W wielu serwisach internetowych można znaleźć oferty pracy dla wolontariusza, często także w formie wsparcia dla firm, instytucji czy fundacji. Często włącza się w to opiekę nad osobami starszymi i samotnymi, ale nie tylko.

Dlaczego wolontariat nie cieszy się popularnością?

Mimo wszystko w naszym kraju tradycja wolontariatu nie jest tak duża i nie cieszy się tak dużą popularnością jak w krajach zachodnich. Z roku na rok się to zmienia i coraz częściej się o tym mówi, choć dla współczesnego społeczeństwa nie jest to łatwe, patrząc na to, że w pierwszej kolejności chce się zapewnić przede wszystkim własne potrzeby i to siebie stawia się na pierwszy miejscu, a nie innych.

Inna sprawa to brak zapłaty za wykonywaną pracę. W większości przypadków praca za darmo traktowana jest jako praca gorsza i zwyczajnie nieopłacalne. Bierze się to głównie stąd, iż kierujemy się myśleniem samolubnym: dlaczego mam zrobić coś, za co niczego nie dostanę w zamian? A właśnie na tym polega wolontariat: na pracy na rzecz innych, dobrowolnej pomocy z pobudek altruistycznych i nie wymagając za to żadnej zapłaty. Wśród większości ludzi jest to rzecz nie do pojęcia i nie do zaakceptowania. Najczęściej wynika to z niewielkiej społecznej świadomości, a także tego, jak zostaliśmy wychowani oraz jakie wartości zostały nam wpojone.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.