Koronawirus i komary

COVID-19 to choroba wywoływana przez koronawirus SARS-CoV-2. Koronawirus ten zasiedla drogi oddechowe, prowadząc m.in. do zaburzeń oddychania. Wiadomo, że koronawirus jest przenoszony drogą kropelkową, jednak czy istnieją inne drogi zakażenia?

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

Objawy zakażenia koronawirusem przypominają trochę inne infekcje dróg oddechowych. Pojawia się głównie gorączka, osłabienie, bóle mięśni oraz kaszel, czy duszności. Koronawirus często wywołuje również problemy z oddychaniem, przez co chorym często potrzebna jest wsparcie respiratora.

W ciężkich przypadkach może dojść do ostrej niewydolności wielonarządowej. COVID-19 może nawet doprowadzić do śmierci chorego.

Jak można się zarazić koronawirusem?

Koronawirus jest drobnoustrojem przenoszonym drogą kropelkową. Oznacza to, że źródłem zakażenia jest osoba chora. Koronawirus w postaci aerozolu może przetrwać w powietrzu ok. 3 godzin. W tym czasie może on opaść na różne powierzchnie, na których może przetrwać nawet do 72 godzin. Zanieczyszczone powierzchnie są więc kolejnym źródłem zakażenia.

Aby uniknąć zakażenia koronawirusem, należy często myć lub dezynfekować ręce, zachowywać 2 m odstępu od innych osób, często myć i dezynfekować powierzchnie, których dotykamy. Ponadto unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Pamiętając o tych prostych zasadach, w dużym stopniu obniżymy ryzyko zachorowania.

Czy koronawirus przenosi się przez ukąszenia komarów?

Obecnie nie są dostępne dowody naukowe sugerujące, że koronawirus SARS-CoV-2 może być przenoszony przez komary. Pamiętajmy, że atakujący dziś koronawirus jest drobnoustrojem atakującym układ oddechowy i rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową.

Oznacza to, że koronawirus może opuścić organizm chorego, gdy ten kaszle lub kicha, a także poprzez kropelki śliny lub wydzieliny z nosa. Następnie unosi się on w postaci aerozolu w powietrzu do ok. 3 godzin.

Pamiętaj! Najlepszym zabezpieczeniem przed koronawirusem jest więc częste mycie dłoni wodą i mydłem lub też dezynfekcja płynem na bazie alkoholu. Unikajmy również osób widocznie chorych, a więc kaszlących i kichających.

Sytuacja może się jednak zmienić. Ciężko przewidzieć co stanie się, gdy koronawirus SARS-CoV-2 znajdzie się we krwi większej ilości osób. Należy bowiem pamiętać, że COVID-19 może nie wywoływać żadnych objawów, a wirus mimo wszystko będzie obecny we krwi takiej osoby. Jeżeli taka osoba zostanie ugryziona przez komara, może on przenieść koronawirusa na inne osoby.

Pamiętajmy jednak, że badania nad profilaktyką zakażenia COVID-19 cały czas trwają, a ich wyniki są publikowane na bieżąco. Na razie warto więc zabezpieczyć się przed ukąszeniami komarów.

Jakie choroby przenoszone są przez komary?

Komary są źródłem, czy też rezerwuarem wielu chorób wywoływanych przez bakterie, wirusy i pasożyty, ponieważ żywią się one krwią ludzi. Komary mogą przenosić następujące choroby:

  1. wirus Zika;
  2. wirus dengi;
  3. wirus Zachodniego Nilu;
  4. wirus chikungunya;
  5. wirus żółtej gorączki;
  6. wirus japońskiego zapalenia mózgu;
  7. zachodni wirus końskiego zapalenia mózgu;
  8. wschodni wirus końskiego zapalenia mózgu.
Bookmark the permalink.

Comments are closed.