Koronawirus a wybory

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się 28 czerwca. Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa wyborcy będą musieli przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by nie narażać siebie i innych na zakażenie COVID-19. Jakie wytyczne obowiązują podczas wyborów? Czy podczas głosowania trzeba korzystać z maseczki i jednorazowych rękawiczek?

Wybory prezydenckie w czasie koronawirusa – zasady bezpieczeństwa

Ze względu na epidemię koronawirusa wybory prezydenckie zostały przesunięte. Ostatecznie zadecydowano, że pierwsza tura wyborów odbędzie się w niedzielę 28 czerwca 2020 roku. Głosować będziemy w lokalach wyborczych, ale można też skorzystać z opcji głosowania korespondencyjnego – ta ostatnia metoda pozwoli na udział w wyborach również osób przebywających na kwarantannie lub w izolacji.

Osoby udające się na wybory mają obowiązek stosowania się do zaleceń bezpieczeństwa. Według informacji przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą, osoby oddające głos w wyborach prezydenckich 2020 powinny:

  1. zachować odstęp od innych osób – minimum 1,5 metra;
  2. zakryć usta i nos;
  3. stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia wystosowanych w kwestii ochrony przed koronawirusem.

Uwaga Osoba udająca się do lokalu wyborczego obowiązkowo powinna mieć przy sobie maseczkę jednorazową (lub przyłbicę) oraz dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty lub paszport. Wskazane jest także przyniesienie własnego długopisu.

Również osoby głosujące korespondencyjnie powinny pamiętać o środkach bezpieczeństwa – zachować bezpieczny odstęp od doręczyciela pakietu wyborczego i zasłonić usta oraz nos

Bookmark the permalink.

Comments are closed.