Typowe i nietypowe objawy koronawirusa SARS-CoV-2C
Im więcej wiemy o koronawirusie SARS-CoV-2, powodującym COVID-19, tym bardziej rozszerza się lista objawów, które świadczą o tym, że doszło do zarażenia. Początkowo wszyscy skupiali się na trzech podstawowych objawach – kaszlu, gorączce i trudnościach z oddychaniem. Dziś wiemy, że jest ich znacznie więcej, a niektóre z nich są bardzo nietypowe.
Dlaczego tak ważne jest dokładne poznanie objawów COVID-19?
Do typowych objawów COVID-19 zaliczamy suchy kaszel, gorączkę oraz duszności. Wraz z nowymi informacjami na temat przebiegu choroby, pojawiają się nowe objawy, które mogą występować wraz z podstawowymi lub jako samodzielne symptomy
Wśród nietypowych objawów COVID-19 wyróżnia się biegunkę oraz bóle głowy. Wiele objawów pochodzi również ze strony układu nerwowego – zaburzenia węchu i smaku, nerwowość, dezorientacja. Te symptomy również mogą świadczyć o zakażeniu SARS-CoV-2
Dlaczego tak ważne jest poznanie objawów COVID-19? Brak ich znajomości może prowadzić do opóźnienia diagnozy, a co za tym idzie, wprowadzenia leczenia. Poza tym lekarze uważają, że więcej przypadków COVID-19 jest wykrywanych właśnie ze względu na objawy, które są nietypowe i „dziwne”
Typowe objawy COVID-19.
Na stronie Światowej Organizacji Zdrowia możemy przeczytać, że najczęstszymi, typowymi objawami COVID-19 są gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. O podejrzeniu zakażenia koronawirusem można mówić, gdy te objawy nie mają charakteru przewlekłego oraz gdy nie są związane z innymi chorobami.
Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wyróżnia wśród objawów COVID-19 także dreszcze, zadyszkę lub trudności w oddychaniu, bóle mięśni, ból głowy, utratę smaku lub węchu, ból gardła, zatkany nos i katar, nudności lub wymioty oraz biegunkę.
Mimo że objawów, które są uznawane za typowe dla COVID-19 jest dużo, nie muszą one występować jednocześnie. Z jaką częstością się pojawiają? Wiarygodne informacje na temat prezentowania objawów COVID-19 można znaleźć w dużym retrospektywnych badaniu ze Stanów Zjednoczonych, w którym przebadano 1000 pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2. U 60 proc. z nich stwierdzono objawy ze strony dolnych dróg oddechowych (kaszel, duszności) oraz gorączkę. Objawy, takie jak ból gardła, wyciek z nosa, przekrwienie śluzówek nosa pojawiały się stosunkowo rzadko – u mniej niż 20 proc. przypadków.
Naukowcy odnotowali też znaczą częstość występowania „nietypowych” objawów, czyli tych niezwiązanych z drogami oddechowymi. U 24 proc. badanych pojawiła się biegunka, a 10 proc. skarżyło się na ból głowy.