Kartka z kalendarza

28 stycznia obchodzimy rocznicę uchwalenia konfederacji warszawskiej – bezprecedensowego w całej Europie aktu gwarantującego wolność wyznania. Co jeszcze wydarzyło się 28 stycznia? Zapraszamy na nasz poranny przegląd rocznic, idealny do porannej kawy!

Rocznice na dziś: Dokładnie 66 lat temu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odsłonięto zrekonstruowany pomnik Adama Mickiewicza; 105 lat temu z powodu strajku studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim uczelnia została tymczasowo zamknięta; 440 lat temu szlachta na zjeździe w Jędrzejowie uznała elekcję Stefana Batorego na króla Polski, a 111 lat temu PPS ogłosiła strajk powszechny, co stało się początkiem rewolucji w Królestwie Polskim.

Sylwetka: 28 stycznia 1611 r. urodził się Jan Heweliusz, słynny gdański astronom i… browarnik.

Z archiwum : Przyjęta 443 lat temu konfederacja warszawska przeszła do polskiej historii jako wielki akt tolerancji religijnej, który na tle ówczesnej Europy wyróżniał się nowatorskim podejściem do problemu innowierców i ich udziału w życiu politycznym. Tymczasem deklaracja pokoju wyznaniowego to zaledwie fragmentem potężnego dokumentu, którego celem było nie tyle zapewnienie równości wyznań, co zaprowadzenie porządku w ogarniętej bezkrólewiem Rzeczpospolitej..

Historia: Dokładnie 10 lat temu podczas wystawy gołębi pocztowych w Katowicach, pod ciężarem nieusuniętego śniegu zawalił się dach jednej z hal Międzynarodowych Targów Katowickich, w wyniku czego zginęło 65 osób, a 170 zostało rannych:

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.