Kartka z kalendarza

Co wydarzyło się 2 marca?

84 lata temu świat poznał jedną z najbardziej znanych małp świata – King Konga, którego „losy” zekranizowali Merian C. Cooper i Ernest Schoedsack. Co jeszcze wydarzyło się 2 marca? Zapraszamy do lektury naszego porannego przeglądu.

Święta na dziś: swoje święto obchodzą dzisiaj Teksańczycy – jedna z grup mieszkańców USA posiadających wyraźną tożsamość oraz tradycje. Texas Independence Day upamiętnia powstanie (dokładnie 181 lat temu) Republiki Teksasu, która narodziła się w wyniku buntu osiadłych na tych terenach Amerykanów przeciw władzy Meksyku. Zwycięska wojna pozwoliła na stworzenie autonomicznego państwa, które przetrwało do 1845 roku, kiedy to Teksas stał się 28. stanem USA. Do dziś jednak wśród Teksańczyków wyraźne jest dążenie do niezależności, objawiające się m.in. nieufnością wobec władz federalnych.

Sylwetka: 2 marca 1901 roku urodził się Stefan Korboński – prawnik, działacz ludowy, uczestnik walk o Lwów, wojny polsko-bolszewickiej i III powstania śląskiego a także kampanii wrześniowej. Od 1940 roku działał w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego jako reprezentant konspiracyjnego Stronnictwa Ludowego. Od 1941 roku był szefem Kierownictwa Walki Cywilnej, od 1943 roku szefem Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej, w czasie powstania warszawskiego został dyrektorem Departamentu Spraw Wewnętrznych w Delegaturze Rządu RP na Kraj. Od marca do czerwca 1945 roku był Delegatem Rządu na Kraj. Aresztowany na krótko w czerwcu 1945 roku, do 1947 roku był politykiem PSL, wybranym na posła Sejmu Ustawodawczego. Po ucieczce Stanisława Mikołajczyka uciekł wraz z żoną Zofią na Zachód. Był aktywnym politykiem emigracyjnym oraz autorem prac poświęconych okupacji i Polskiemu Państwu Podziemnemu. Zmarł 23 kwietnia 1989 roku.

Z archiwum: 141 lat temu urodził się Eugenio Pacelli, znany powszechnie jako papież Pius XII (1939-1958). Jego pontyfikat, przypadający na okres drugiej wojny światowej oraz pierwszych lat zimnej wojny, budzi wiele sporów, m.in. o stosunek do totalitaryzmów a także reakcję na Zagładę Żydów. Czy jednak Pius XII mógł zrobić dla Żydów więcej?

Muzyka : 2 marca 1931 roku urodził się Michaił Gorbaczow – polityk komunistyczny, ostatni sekretarz KPZR i prezydent ZSRR, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, nazywany powszechnie „grabarzem Związku Radzieckiego”. W historii zapisał się jako autor prób reform komunistycznego imperium, słynnej pieriestrojki (przebudowy) i głasnosti (jawności), oraz inicjator zakończenia napięcia zimnowojennego. Przy tej okazji warto przypomnieć… polską piosenkę o Gorbaczowie. W 1988 roku utwór „Wieje wiosna od wschodu”, w obecności Gorbaczowa i Wojciecha Jaruzelskiego, wykonał Andrzej Rosiewicz. Piosenka, będąca pochwałą pierestrojki (tytułowej „wiosny ze wschodu”), poprzez zwrot „Michaił, Michaił” była wprost skierowana do Gorbaczowa. Ciekawy jest polski kontekst utworu – Rosiewicz dawał do zrozumienia, że oczekiwana jest wreszcie reforma PRL, jednocześnie zaś wpisywał się swoją piosenką w politykę liberalizacji PRL w latach 1986-1989, będącej ostatnią próbą ratowania systemu komunistycznego.

2 marca. Śmierć Władysława Łokietka

1333 – Umiera Władysław Łokietek, pierwszy król Polski po rozbiciu dzielnicowym, ojciec Kazimierza Wielkiego.

1836 – Republika Teksasu uzyskała niepodległość od Meksyki. Państwo istniało do roku 1845, kiedy przyłączyło się do Unii jako 28. stan.

1864 – W Królestwie Polskim Cesarz Aleksander II Romanow wydał dekret o uwłaszczeniu chłopów w Królestwie Polskim.

1962 –  Urodził się Jon Bon Jovi, amerykański muzyk, autor tekstów, aktor, producent, założyciel i wokalista zespołu Bon Jovi.

1980 – Jarosław Iwaszkiewicz, polski prozaik, poeta, eseista, tłumacz, librecista, współtwórca grupy poetyckiej Skamander.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.