Kartka z kalendarza

Co wydarzyło się 4 lutego?

Dzisiaj Tłusty Czwartek! A dokładnie 12 lat temu został uruchomiony Facebook. Co jeszcze wydarzyło się 4 lutego? Zapraszamy na nasz przegląd rocznic w sam raz do porannej kawy!

Rocznice na dziś: Dokładnie 71 lat temu w Jałcie rozpoczęła się konferencja przywódców alianckich; 227 lat temu George Washington został wybrany na pierwszego prezydenta USA; natomiast tego samego dnia 155 lat temu grupa południowych stanów USA ogłosiła secesję i powołanie Skonfederowanych Stanów Ameryki; a 677 lat temu rozpoczął się w Warszawie proces kanoniczny przed wysłannikami papieża, w którym stronami były Korona Królestwa Polskiego i zakon krzyżacki, a Polska domagała się zwrotu Pomorza Gdańskiego, ziemi chełmińskiej i michałowskiej oraz Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.

Sylwetka: 4 lutego 1505 w Żurawnie pod Haliczem urodził się Mikołaj Rej, polski poeta i prozaik renesansowy. W 1525 ojciec wysłał Reja na dwór magnacki Andrzeja Tęczyńskiego. Zdobywał tam przede wszystkim ogładę towarzyską, uczył się literatury, stylistyki i ortografii. Został sekretarzem Tęczyńskiego. Był utalentowanym samoukiem, który rozwijał rodzimy, „swojski” nurt polskiego odrodzenia. Był jednym z pierwszych poetów piszących w języku polskim. Kilkakrotnie był posłem z różnych ziem. Popierał szlachecki ruch egzekucyjny. Utrzymywał bliskie kontakty z dworami Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta. Twórczość Mikołaja Reja jest bogata i różnorodna, na ogół podporządkowana przesłaniu etycznemu i religijnemu. Był pierwszym polskim pisarzem – obok Marcina Bielskiego – który łączył rozwój rodzimego języka literackiego z ideą służby Rzeczypospolitej. Porównywany jest do Erazma z Rotterdamu, Franciszka Rabelais i Michała de Montaigne’a. Żywe są również badania nad związkami twórczości Reja ze średniowieczem. Zmarł w 1569 roku.

 

Z archiwum : 4 lutego 1454 wybuchło powstanie przeciwko krzyżakom, które rozpoczęło wojnę trzynastoletnią. Niezadowolenie z przeciągającej się wojny trzynastoletniej pchnęło mieszczan Gdańska do buntu przeciw rajcom. Na ich czele stanął kupiec i armator – Marcin Kogge.

 

Video historia: Dokładnie 9 lat temu polscy piłkarze ręczni zdobyli srebrne medale na rozgrywanych w Niemczech Mistrzostwach Świata, przegrywając w meczu finałowym z gospodarzami 24:29. Jest to najwyższe miejsce zajęte na imprezie tej rangi w historii polskiej piłki ręcznej. Zobaczcie jak wielu z dzisiaj grających zawodników, już wtedy było w reprezentacji.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.