Jak dezynfekować odzież w przypadku koronawirusa?
Choć nadal trwają badania nad tym, jak długo koronawirus COVID-19 może przetrwać poza żywicielem, już wiadomo, że na powierzchniach płaskich, przedmiotach, a także ubraniach przeżyje nawet kilkanaście godzin. Z tego względu powstaje pytanie – jak dezynfekować przestrzeń wokół siebie, zwłaszcza ubrania? Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Tomasza Dzieciątkowskiego, wirusologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak długo może przeżyć koronawirus COVID-19 na powierzchni?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) koronawirus, wywołujący chorobę COVID-19, wykazuje podobieństwo do innych koronawirusów (SARS czy MERS), które mogą przetrwać na powierzchniach płaskich od kilku godzin do kilkunastu dni. Rozbieżność czasowa jest uzależniona od typu powierzchni, jej wilgotności oraz temperatury.
Koronawirus COVID-19 będzie miał lepsze warunki do rozwoju w środowisku wilgotnym.
Wśród zaleceń WHO jest sposób na dezynfekcję powierzchni płaskich oraz przedmiotów, który polega na użyciu podstawowych detergentów, które pozwolą pozbyć się drobnoustrojów.
Które powierzchnie najczęściej dezynfekować?
Do najczęściej dezynfekowanych powierzchni powinny zaliczać się:
- łazienka – kabina prysznicowa / kran / wanna / umywalka / płytki na ścianie / płytki na podłodze;
- kuchnia – blat kuchenny / kran / zlew / lodówka / szafki;
- sypialnia – łóżko / klamki / wymiana pościeli raz na 2-3 tygodnie;
- pokój gościnny / pokój dziecka – najczęściej dotykane przedmioty / półki / szafki / wyłączniki i włączniki światła / kontakty / oparcia krzeseł.
Dezynfekcja odzieży – jak wygląda?
Jak powinna wyglądać dezynfekcja odzieży? Według dr hab. n. med. Tomasza Dzieciątkowskiego, wirusologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwyczajne pranie wystarczy. Ze względu na to, że koronawirus jest wirusem osłonkowym, będzie inaktywowany przez najprostsze detergenty i podwyższoną temperaturę. Z tego względu nie musimy martwić się o ubranie. Ważne jednak, by długo nie leżało w koszu na pranie.