Co wydarzyło się 11 marca?
Obchodzimy dziś Dzień Sołtysa, kłaniajcie się zatem od nas wszystkim sołtysom! Z innych ważnych rzeczy – Litwa obchodzi dziś Dzień Odrodzenia Niepodległości.
Rocznice na dziś: 88 lat temu, 11 marca 1928 r., otwarto warszawskie ZOO, 50 lat temu, 11 marca 1966 r., na ekrany kin wszedł Faraon Jerzego Kawalerowicza z Jerzym Zelnikiem w roli głównej. 31 lat temu, 11 marca 1985 r., Michaił Gorbaczow został ostatnim sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego – zapoczątkował reformy, które załamały system i przyniosły globalny upadek komunizmu.
Życzenia: Dziś imieniny świętują Balbina, Benedykt, Dominik, Drogosława, Eulogiusz, Eutymiusz, Jan, Kandyd, Konstanty, Konstantyn, Nawoj, Sofroniusz, Sylwia, Świetlana, Tala, Talus, Teresa i Trofim. Wszystkiego dobrego!
Z archiwum : Dokładnie 78 lat temu, 11 marca 1938 r., na polsko-litewskiej granicy nieopodal miejscowości Marcinkańce doszło do incydentu, w którym życie utracił polski pogranicznik. Chociaż tego rodzaju wydarzenia zdarzały się już wcześniej, to tym razem sprawa przybrała charakter wielkiego sporu międzypaństwowego, który o mały włos nie zakończył się wojną…
Muzyka : Dokładnie 61 lat temu urodziła się Nina Hagen. Ta niezwykła piosenkarka od początku lat 80. XX wieku nagrała szereg płyt z muzyką alternatywną, zapoczątkowała „modę świadomej brzydoty” i zwana była „matką chrzestną punk rocka”. Wszystko to chyba na wyrost, bo tak popkulturę jak i punk rocka można sobie wyobrazić bez niej. Faktem jest jednak, że na Ninie Hagen wzorowało się wiele świetnych wokalistek, jak choćby zjawiskowa Tea Josipović z chorwackiej grupy Kaos. Na zawsze pozostanie też pytanie: czy ta drobna kobieta obdarzona niezwykłym głosem nie spełniła by się lepiej w mediolańskiej La Scali? Nina Hagen jako gwiazda opery?