Historia, obchodzonego 8 marca święta, nie jest wesoła. Na początku poprzedniego wieku w czasach, gdy kobieta wciąż jeszcze nie była równa mężczyźnie, nie mogła głosować, studiować czy najzwyczajniej w świecie decydować sama o sobie, któraś z nich powiedziała dość!
Działo się to w Nowym Jorku w jednej z fabryk, gdzie dziesiątki pań pracowały ciężko za symboliczne grosze. Przyszedł dzień, w którym kilka z nich wściekło się nieco bardziej niż za zazwyczaj i rozpoczęły strajk.
Właściciel owej fabryki był tym faktem tak bardzo zdziwiony, że nie bardzo wiedział co zrobić. By sprawę przemyśleć na spokojnie, poszedł napić się i podyskutować z innymi właścicielami okolicznych fabryk, a rozwścieczone kobiety zamknął na hali fabrycznej.
Pech chciał, że tuż po jego odejściu wybuchł pożar, w którym zginęło ponad sto kobiet. Oburzenie było tak duże, że ludzie z całego miasta wyszli na ulicę. Był rok 1909 i właśnie zrobiono pierwszy krok ku równouprawnieniu.
Sytuację podchwycili ówcześni socjaliści, którzy na fali niepokojów społecznych próbowali wspiąć się ku władzy. Rozgłosili po świecie, że to ich pomysł z tymi strajkami i że oni nie pozwolą, by kobiety miały nadal żyć w takich warunkach.
DZIEŃ KOBIET
Już w starożytnym Rzymie obchodzono Matronalia i przyjmuje się, że jest to pierwowzór dla obecnego święta. Tamto święto przypadało na pierwszy tydzień marca i związane było z początkiem nowego roku, płodnością i macierzyństwem. Już wtedy mężczyźni – w podzięce między innymi za dawanie nowego życia – obdarowywali upominkami kobiety, a także spełniali specjalne życzenia swoich żon.
Dzisiejszy Dzień Kobiet nam współczesnym kojarzy się jednak bardziej z walką o prawa kobiet, a dokładniej z ruchami robotniczymi w Ameryce Północnej i w Europie.
Pierwszy raz Narodowy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Z kolei rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony już na całym świecie Dzień Kobiet. Jego głównym zadaniem było krzewienie idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
Kolejne lata to ustanawianie tego święta i w innych krajach. Dziś Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu państwach na całym świecie. Zazwyczaj wszyscy świętują 8 marca, ale w niektórych krajach jest to inna data, np. Tunezyjczycy szczególnie rozpieszczają swoje panie 13 sierpnia.
W Polsce Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. Najbardziej popularne było ono w okresie PRL. Do dziś kojarzymy kobiety obdarowywane goździkami i rajstopami, a także portrety kobiet pracujących. W tamtym czasie święto to była doskonała okazja do uzupełnienia różnych braków w zaopatrzeniu, a więc prezenty takie jak wspomniane już rajstopy, kawa, mydło czy nawet ścierki były bardzo mile widziane.
Szkoły i zakłady pracy obowiązkowo świętowały 8 marca, a wiele osób twierdziło, że państwo nakazuje świętować po to, by obywatele nie zapomnieli o „przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu”. Dziś kobiety nadal otrzymują kwiaty, choć już zazwyczaj nie goździki, i słodycze – jednak tu wybór jest różnorodny. Na ulicach są z kolei manify – demonstracje i happeningi organizowane przez feministki na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.
A jak ten dzień obchodzi się w innych krajach?
Wietnamczycy obchodzą go dwukrotnie, bowiem świętują oni 8 marca, a następnie 20 października Wietnamczycy nadal lubią obdarowywać swoje panie goździkami. Z kolei Włosi – jak na tę nację przystało – świętują bardzo hucznie. Już sporo wcześniej miasta oklejane są plakatami przypominającymi o nadchodzącym Dniu Kobiet, w którym to – co ciekawe – nie tylko panowie wręczają kobietom podarki, ale również robią to panie. A bardzo częstym dodatkiem do podarunku jest tam gałązka kwiatu akacji srebrzystej czyli mimozy.
Portugalki i Rumunki świętują nieco inaczej, gdyż w tym dniu spotykają się na obiadach, ale tylko w kobiecym gronie. Powoli ten zwyczaj pojawia się też i u nas, bowiem coraz częściej można zauważyć reklamy restauracji, które proponują takie babski wieczory.
Chińczycy świętują na swój sposób. Jak wiemy jest to bardzo zapracowana nacja, więc podarunkiem dla Pań jest…. pół dnia wolnego. Mogą one wykorzystać ten czas na zakupy, bowiem tego dnia wiele sklepów oferuje specjalne zniżki, często na kosmetyki i ubrania. Są też organizowane pochody i parady kobiet w ludowych strojach.
W Armenii Dzień Kobiet wywołał konflikt w państwie, co poskutkowało miesięcznym świętowaniem. I nie jest to żart. Kiedy Związek Radziecki upadł to przestano świętować Dzień Kobiet, a w zamian ustanowiono przypadające na 7 kwietnia święto Piękna i Macierzyństwa. Niestety, nie wszystkim spodobało się to nowe święto, tak więc ostatecznie postanowiono, że obchody będą trwały od 8 marca do 7 kwietnia.
Wielka Brytania także ma swój sposób na świętowanie i choć oficjalnie święto przypada tam 8 marca, to tak naprawdę obchodzone jest 10 marca (u nas jest to Dzień Mężczyzn). Nie ma tam nacisku na kwiaty, czekoladki, biżuterię czy inne prezenty. Wtedy ważniejsze są wykłady i wystawy na temat wybitnych kobiet czy kobiecej drogi do równouprawnienia czy tego, ile jest jeszcze do zrobienia w tym temacie.
Jak widać co kraj to obyczaj. Pamiętajmy jednak, że takie święto ma być kolejną okazją do pokazania swoim bliskim kobietom, jak bardzo są ważne. Nie zapominajmy o tym jednak i w pozostałe dni w roku.
Miłego świętowania!