Od trzydziestu lat co roku obchodzimy 11 listopada. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Warto jednak pamiętać, że 11 listopada jest datą umowną. Dlaczego?
Co roku obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada. To właśnie ten dzień wyznaczono jako datę umowną odzyskania niepodległości, bowiem sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony w ciągu jednego dnia, a składał się z serii wielu wydarzeń.
11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP chciały w ten sposób upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. 10 listopada 1918 roku Piłsudski powrócił do Polski, a następnego dnia odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim.
Zbiegło się to także z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej.
Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku.
Historia święta.
Święto Niepodległości zaczęto oficjalnie obchodzić 11 listopada 1937 roku. Warto jednak pamiętać, że obchody te odbyły się tylko przez kolejne dwa lata ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku zniesiono Święto Niepodległości na czas okupacji. Ostatecznie przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.
11 listopada to święto, które co roku uroczyście obchodzone jest w całej Polsce. Dużą popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak: biegi niepodległości, koncerty patriotyczne, parady uliczne czy wystawy historyczne.
W ubiegłym roku w Polsce zorganizowano uroczyste obchody z okazji stulecia odzyskania niepodległości. W wielu miastach zaplanowano wtedy tematyczne wydarzenia, koncerty, wystawy, konferencje i spotkania, które miały upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Do najpopularniejszych wydarzeń cyklicznych organizowanych w celu upamiętnienia 11 listopada jest odbywający się w Warszawie Marsz Niepodległości. Ma on charakter manifestacji w formie pochodu, który od lat przechodzi ulicami Warszawy.
Warto pamiętać, że chociaż wiele różnych marszów z tej okazji odbywało się po 1989 roku w całej Polsce, to właśnie ten warszawski urósł do rangi wydarzenia organizowanego na zdecydowanie największą skalę.
Narodowe Święto Niepodległości. Symbole.
Najbardziej znanymi symbolami narodowymi są: flaga, godło i hymn narodowy. Oprócz nich można jeszcze wymienić buławę marszałkowską, chorągiew Rzeczpospolitej – obecny proporzec prezydenta – oraz pieczęć państwową. 11 listopada w wielu oknach pojawiają się biało-czerwone flagi, które są znakiem integracji narodowej i pamięci o historii. Uroczystym obchodom towarzyszy odśpiewanie także hymnu państwowego.
10 listopada o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji organizowanej przez MEN,, Szkoła do Hymnu” i wirtualnie odśpiewali ,, Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób uczciliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.