Zwiedzanie Szwecji w ramach praktyk Erasmus+

Po pierwszym tygodniu praktyk przyszedł czas na rozrywkę. Nasza grupa zwiedziła dzisiaj Zamek oraz Muzeum Techniki

Erasmus+/ Malmo/Szwecja 2023

Zamek Malmöhus mieści się na południu Szwecji, w malowniczej Skanii. Współczesność miesza się tutaj z historią. Malmö może się poszczycić bogatą ofertą gastronomiczną, pięknymi plażami i wieloma innymi atrakcjami.

Muzeum ma bardzo dobrą lokalizację – mieści się w ścisłym centrum miasta. Zamek stoi przy najstarszym w Malmö placu Stortorget, więc z dostaniem się na miejsce nie będzie problemu. Jeśli chcemy zobaczyć tylko zamek, z lotniska Malmö można komfortowo i szybko dotrzeć do centrum miasta.

Zamek Malmöhus – historii

Choć obecnie stare zabudowania zamku są mniej widoczne na skutek wieloletnich prac budowlanych i rozbudowy kompleksu – Zamek Malmöhus imponuje monumentalnym gmachem. Zwłaszcza w popołudniowym słońcu budowla z czerwonej cegły prezentuje się doskonale i okazale.

Zamek Malmöhus wybudowano w XV wieku. Wcześniej mieściła się w tym miejscu państwowa mennica. Budowę rozpoczęto z inicjatywy duńskiego króla Chrystiana III. W trakcie wojen prowadzonych przez Szwecję i Danię stanowiła więzienie. Budynek został odrestaurowany w duchu XVI wieku. Obecnie jest to kompleks muzealny i centrum życia kulturalnego miasta – warto odwiedzić między innymi 8-dniowy festiwal kultury pod koniec sierpnia – Malmöfestivalen.

Zamek Malmöhus – ciekawostki

Początki Malmö sięgają XIII wieku, kiedy nosiło nazwy: Malmhauger, Malmöi, Malmöghe. W każdej z nich występuje „malm” oznaczające rodzaj żwiru lub piachu i nawiązuje do bliskiego sąsiedztwa Bałtyku oraz tradycji rybackich regionu Skanii. Miasto i zamek zawdzięczają swoje historyczne znaczenie strategicznej lokalizacji.

W XVI wieku zamek Malmöhus zasłynął z wystawnych uczt, a w XIX wieku na dziedzińcu często odbywały się publiczne egzekucje.

Na terenie zamkowym warto odwiedzić Dom Gubernatora, w którym obecnie mieści się muzeum wojskowe. Co ciekawe możemy w nim podziwiać także zabawki. W budynku mieści się także muzeum Techniki i Morza.

Malmö Museer

Muzeum Malmö znajduje się w Malmöhus czyli renesansowym zamku wzniesionym przez króla Chrystiana III. Muzeum podzielono na części – m.in. Muzeum Techniki, czy Muzeum Marynistyczne. W głównym budynku dominują wystawy związane z historią miasta, nauką, historią naturalną.

Ciekawe jest Muzeum Techniki gdzie na kilku piętrach zwiedzający mają szansę poznać jak działa wiele maszyn m.in. silnik odrzutowca, spróbować sił za sterami kokpitu samolotu, a na najwyższym piętrze w pokoju doświadczeń można wykonać fizyczne doświadczenia czy zasymulować otaczające nas zjawiska.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.