„Każdy może być autorem” to spotkanie literackie, które odbyło się 5 grudnia 2016 r. w bibliotece szkolnej w Zespole Szkół Nr 2 w Dzierżoniowie, w którym wzięli udział uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami i wychowawcami. Celem tego przedsięwzięcia było pokazanie młodym ludziom, że każdy może być autorem tekstów i że swoje emocje można wyrzucać w pozytywny sposób, a wystarczą do tego tylko: kartka papieru, coś do pisania i odrobina wyobraźni.
Gościem specjalnym była Urszula Kowalewska – dzierżoniowska poetka współpracująca z Dolnośląską Wojewódzką Komendą OHP we Wrocławiu podczas realizacji różnorodnych przedsięwzięć. Ta wrażliwa osoba swoimi wierszami z tomików „Na granicy skóry” i „Warkocze” oraz ciekawostkami z rodzinnego życia, potrafi świetnie zaciekawić młodzież, zaskoczyć swoimi emocjami i umiejętnością płynnego posługiwania się różnorodnymi formami poetyckimi.
W następnej części opiekun koła literackiego „Wyzwolenie uczuć” Barbara Bulerska odczytała opowiadania i wiersze uczniów ZS Nr 2, które były zauważone przez komisje konkursowe w poprzednim roku szkolnym. Utwory te zostały opublikowane w tomikach z serii „Sudecka Poezja i Proza” wydawnictwa Bibliotheca Bielaviana przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie. A w związku z tym, że mamy czas Adwentu, który jest okresem oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, ale i duchowej przemiany, młodzieży zostało odczytane opowiadanie „Betlejem – miejsce jedyne pod słońcem”. Opowiadanie to napisał uczestnik z Hufca Pracy w Warszawie i zostało ono wysłane do naszego hufca poza regulaminem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Miejsce jedyne pod słońcem” do zapoznania z jego treścią innych uczestników na prośbę pani kierownik Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP. I naprawdę warto było je przeczytać na tym spotkaniu, gdyż zawiera swoistą głębię i refleksję uczestnika, że trzeba zastanowić się nad sobą i swoim życiem i „nieco zwolnić tempo dnia codziennego, tak, aby Wigilia i Święta były czasem odnowienia, miłości, przebaczenia i radości”.
Mimo, że spotkanie odbyło się w małym, kameralnym gronie, zostało ono bardzo pozytywnie odebrane przez młodzież, która chętnie sięgnęła również po inne utwory poetyckie ze zbiorów czytelniczych biblioteki szkolnej i nawet wypożyczyła je do domu.