SPOTKANIE AUTORSKIE

W czwartek 6 lutego uczniowie naszej szkoły z klasy 1 BT wraz z nauczycielką języka polskiego Panią Anną Garbowską mieli okazję spotkać się z Krzysztofem Piersą — autorem książek, hiphopowcem, youtuberem i „trenerem marzeń”. Spotkanie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie.

— Byłem uzależniony od gier komputerowych — opowiadał gość spotkania. — Na graniu spędziłem 9 tys. godzin, w tym jednorazowo 56 godz. bez snu. W pewnej chwili zauważyłem jednak, że coś jest nie w porządku i zacząłem obserwować zjawisko swojego uzależnienia.

W ten sposób powstała książka „Komputerowy ćpun”. Temat gier sprawił, że autor szybko złapał kontakt z młodzieżą i znalazł z nią wspólny język. Odniósł się do wielu mitów, które pojawiły się w tej kwestii.

Według Piersy gry komputerowe nie są zjawiskiem jednowymiarowym. Uważa, że generalnie nie powodują agresji, ale może ją spowodować nieodpowiednie ich używanie:
— Sedno problemu tkwi w tym, że nieodpowiedni gracz dostał nieodpowiednią grę w nieodpowiednim wieku — stwierdził.

Dalej mówił, że gry potrafią zainteresować historią, rozwijają wyobraźnię, myślenie przyczynowo — skutkowe, uczą przewidywać konsekwencje decyzji, a jednocześnie mogą człowieka oderwać od rzeczywistości.

Stwierdził, że przez permanentne granie młodzież nie radzi sobie z życiem: – Czasem problemem staje się zadzwonienie po pizzę. Uzależnienie od gier często sygnalizuje inne nierozwiązane problemy.

— Szykanowany w szkole, uciekałem w świat gier. Gry spotkałem ludzi, którzy mnie akceptują, zrozumiałem, że nie muszę uciekać. Gdy uporządkowało się moje życie, gry mogłyby dla mnie nie istnieć — przyznał na spotkaniu.

Opowiadał, że mechanizmy uzależnienia wszędzie są takie same i trzeba bardzo uważać, by grając, jak to określił , „nie przegiąć”.

— Musimy się nauczyć jednak nie abstynencji, a kontroli — mówił.

Zaznaczył jednak, że gry komputerowe są dobrą rozrywką i stanowią niejako „wentyl bezpieczeństwa” po całym dniu nauki czy pracy. Radził, by wybierać gry dobrej jakości:
— Wtedy jedna godzina gry w zupełności nam wystarczy.

Dodał też, że żałuje tych wszystkich godzin spędzonych na graniu.

— Tego czasu już nie odzyskam, a mógłbym go lepiej spożytkować, na przykład na pisanie książek.

Teraz, gdy wyszedł już z uzależnienia, rozwija swoje pasje i pomaga innym zrealizować własne marzenia.

Jego druga książka nosi właśnie tytuł „Trener marzeń”.
— Czasem jedno czyjeś słowo może w kimś obudzić skarby zakopane na dnie psychiki — mówił na spotkaniu.

Jego trzecia powieść  fantastyczna nosi tytuł ,, Kosmiczne bobry”.

Zapytany o swoich literackich mistrzów wymienił: Neila Gaimana, Adriana Czajkowskiego, Janusza A. Zajdla.

— Fantastyka przyszła do mnie pod prysznicem, gdy zobaczyłem wlew i pomyślałem, że w środku jest słońce a dookoła planety. Szybko pobiegłem to zapisać i z tej inspiracji narodziła się wspomniana książka, która ukaże się już za dwa miesiące.

Na koniec Krzysztof Piersa przestrzegł przybyłych przed bezmyślnym wrzucaniem na portale społecznościowe swoich zdjęć i innych materiałów.
— Pamiętajcie, Internet nie zapomina i Internet nie wybacza.

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się też wiele na temat uzależnień od komputera i internetu.

Uzależnienie od komputera jest zagrożeniem cywilizacyjnym, coraz mocniej nasilającym się w obecnym stuleciu. Oczywiste jest, że wraz z rozwijającą się w bardzo szybkim tempie technologią płynie cała masa korzyści. Jednak istnieje również druga strona medalu, która stwarza pewne ryzyko. Abstrahując od zagrożeń militarnych czy ekologicznych, rozwój technologii, a szczególnie łatwy i coraz powszechniejszy dostęp do komputera, laptopa, telefonu oraz połączenia z Internetem stwarza zagrożenie dla zdrowia psychicznego, a nawet fizycznego.

Grupą najbardziej podatną na wpływ nowoczesnej technologii jest grupa ludzi młodych, którzy od najmłodszych lat posługują się komputerem oraz mają dostęp do Internetu. Problem zaczyna pojawiać się w chwili, kiedy nasze życie bez dostępu do komputera staje się praktycznie niemożliwe. Uzależnienie od komputera lub innych urządzeń elektronicznych może wydawać nam się czymś błahym, co powoduje, że często bagatelizujemy ten problem. Takie podejście jest wielkim błędem, gdyż uzależnienia odbijają się na zdrowiu psychicznym, fizycznym oraz na bliskich osoby uzależnionej.

Objawy uzależnienia od komputera

Uzależnienie od komputera ma silny związek z dostępem do Internetu, gier komputerowych oraz filmów i seriali. Komputer jest jedynie narzędziem, które wykorzystujemy w różnych celach. Jednak nie jest to problem sam w sobie. Tego typu narzędzie możemy wykorzystywać podczas pracy, nauki, zabawy czy relaksu. Problem pojawia się w chwili, gdy komputer, Internet, gry komputerowe, zajmują najważniejsze miejsce w naszym życiu i spędzamy przy nich wiele godzin, nawet kilkanaście godzin dziennie. Tego typu objaw nie zawsze jest wyznacznikiem uzależnienia od komputera. Praca zawodowa wielu osób jest silnie powiązana z komputerem oraz Internetem. O uzależnieniu możemy mówić, jeżeli dana osoba korzysta z komputera kompulsywnie, czując silną i nieprzerwaną potrzebę dostępu do komputera oraz Internetu, co zasadniczo wpływa na jej samopoczucie. Jest to podstawowy objaw wraz z zatracaniem poczucia czasu spędzonego przed komputerem. Osoba uzależniona odsuwa na bok swoje wcześniejsze zainteresowania, wycofuje się powoli z normalnego życia społecznego. Często pojawiają się obsesyjne myśli, fantazje lub marzenia na temat gier komputerowych, filmów lub seriali. Czasami osoba uzależniona od komputera mimowolnie porusza palcami dłoni, naśladując pisanie na klawiaturze lub podczas realnych rozmów posługuje się skrótami, które wykorzystywane są w rozmowach internetowych. Objawem silnego uzależnienia są napady lękowe, niepokój czy nawet agresja w chwili braku dostępu do komputera.

Skutki uzależnienia od komputera

Istnieje kilka kategorii skutków, jakie niesie ze sobą uzależnienie od komputera, a mianowicie: psychologiczne, fizjologiczne, społeczne, intelektualne oraz moralne. Skutki psychologiczne, społeczne, moralne oraz intelektualne są ze sobą ściśle powiązane i zostały już poniekąd wymienione jako objawy. Zaliczają się do nich: gwałtowne zmiany zachowań, trudności w nawiązywaniu kontaktów oraz unikanie relacji międzyludzkich, utrata granicy pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym, problemy z pamięcią i koncentracją, ograniczone tematy rozmów, utrata zainteresowań, zanikanie więzi emocjonalnych, depresja, brak aspiracji oraz zaniedbywanie obowiązków zawodowych, nieetyczne zachowania oraz pogorszenie kultury osobistej, zatracenie granicy między dobrem a złem, rozprzestrzenianie się w Internecie dewiacji seksualnych, pedofilii oraz pornografii. Zupełnie inaczej prezentują się skutki fizjologiczne, które bezpośrednio wpływają na zdrowie osoby uzależnionej od komputera. Jest ona w szczególności narażona na bóle oraz wady postawy kręgosłupa, ból i zmęczenie oczu, pogorszenie wzroku, bóle głowy oraz migrenę, a czasami nawet na padaczkę ekranową. Długotrwałe przesiadywanie przed komputerem wpływa na niezdrowe odżywanie oraz rozwój chorób układu pokarmowego. Czasami dochodzi nawet do całkowitego wycieńczenia organizmu w efekcie wielogodzinnego grania w gry komputerowe.

Leczenie uzależnienia od komputera

Leczenie uzależnienia od komputera jest podobne do leczenia innych uzależnień (alkoholizm, hazard). Na początkowym etapie psycholog uświadamia taką osobę, która najczęściej to wypiera, że jest uzależniona od komputera, co stwarza dla niej oraz dla jej bliskich realne zagrożenie. Następnie za pomocą terapii osoby uzależnione uczą się poprawnego korzystania z komputera oraz Internetu. Szczegółowe przygotowanie planu dnia pozawala na dostęp do komputera w określonych godzinach, jednocześnie zapewnia inne obowiązki oraz rozrywki osobie uzależnionej.

Spotkanie z Panem Krzysztofem Piersą było nie tylko ciekawe, ale i pouczające. Już wkrótce, w marcu będziemy uczestniczyli w kolejnej prelekcji poruszającej problem uzależnień.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.