Grupa uczniów kształcących się w zawodach: technik hotelarz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych rozpoczęła właśnie 3 tygodniowe praktyki zawodowe w Chorwacji. Praktyki odbywają się w ramach programu Erasmus+.
W ramach programu uczniowie mogą uczyć się za granicą, wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej lub realizować międzynarodowe projekty edukacyjne. Erasmus+ – program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r.
Po zakwaterowaniu nasi uczniowie poznają miejsca , w których będą odbywać praktyki zawodowe oraz zwiedzili przepiękne chorwackie miasteczko Split.
Split (Chorwacja) – przewodnik po urokliwym mieście Dalmacji
Dalmacja – jeden z najpiękniejszych zakątków Europy to miejsce, w którym wspaniałe widoki łączą się z wielowiekową, sięgającą czasów starożytnych historią. Jednym z miast będących perłami tego regionu jest Split, dawna siedziba cesarzy rzymskich. Co dokładnie można zobaczyć w tym mieście?
Split Chorwacja – historyczne rzymskie miasto
Początki osadnictwa w rejonie dzisiejszego Splitu sięgają czasów greckiej kolonizacji ziem Europy z I tysiąclecia p.n.e. Pierwsi mieszkańcy tych ziem nazwali to miejsce Aspalathos. Grecka kolonia nie zdobyła w tamtym okresie większego znaczenia politycznego i gospodarczego.
Dynamiczny rozwój Aspalathos rozpoczął się wraz z opanowaniem wybrzeży Morza Adriatyckiego przez Rzymian. Między III a I wiekiem p.n.e. starożytna Iliria, a wraz z nią Dalmacja, w której założono Aspalathos, zostały włączone w skład Imperium Romanum, którego rozległe granice i silna armia pozwalały na dalekosiężny i bezpieczny handel. Nowi władcy dostosowali nazwę osady do łaciny, w wyniku czego powstało Spalatum.
Rzymianie nie uczynili jednak z istniejącej już dawnej greckiej kolonii stolicy prowincji Dalmacja. Niecałe 10 km dalej założyli miasto Salona (obecnie Solin). Stało się ono jednym z najważniejszych rzymskich portów w rejonie Adriatyku. Liczbę jego mieszkańców w okresie największej świetności szacuje się na nawet 60 tys. Bogactwo zapewniały miastu znajdujące się w okolicy duże pokłady soli kamiennej.
Położone z dala od zgiełku dużego miasta Spalatum stało się w IV w. n.e. siedzibą cesarza rzymskiego Dioklecjana, który po swojej abdykacji postanowił wybudować rezydencję. Miejsce jej lokalizacji nie jest przypadkowe. Dioklecjan urodził się właśnie w Salonie.
Historia dwóch położonych obok siebie miast przeplatała się również we wczesnym średniowieczu. Na początku VII wieku Salona została splądrowana i zniszczona przez Awarów i podlegających im wówczas Słowian. Zrujnowane miasto popadło w ruinę, a z czasem opustoszało. Znaczenia nabrało wówczas rozwijane już przez Słowian Spalatum. To właśnie w murach dawnego cesarskiego pałacu zdobywcy Salony urządzili swoją siedzibę, wokół którego rósł nowy ośrodek miejski.
Tworzenie się państw słowiańskich w X i XI wieku sprawiło, że Spalatum, już pod nazwą Split został w 1069 roku włączony do Królestwa Chorwacji. Unia z Węgrami z 1102 roku sprawiła, że państwo to przestało samodzielnie istnieć. W kolejnych wiekach Split był częścią Węgier i Imperium Osmańskiego. Długo, bo przez ponad 300 lat (1420 – 1797) pozostawał również we władaniu Wenecji. Następnie przeszedł w ręce monarchii Habsburgów.
Po upadku Austro-Węgier w 1918 roku Split, tak jak inne ziemie bałkańskie, wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, od 1929 roku nazywanego Jugosławią. Z krótką przerwą na okupację włoską i istnienie faszystowskiego Niepodległego Państwa Chorwackiego podczas II wojny światowej pozostał częścią Jugosławii aż do 1991 roku. Od tej pory Split należy do współczesnej Republiki Chorwacji, będąc drugim co do wielkości miastem kraju.
Grupa uczniów przebywająca w Chorwacji nie tylko pracuje ale również zwiedza i poznaje innych uczniów, którzy również biorą udział w programie Erasmus+. W dniu dzisiejszym podziwiała Park Narodowy Krka oraz nadmorską miejscowość Siebenik.
Mamy dla Was krótką fotorelację.