Międzynarodowy Dzień Pamięci O Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Dzisiaj 19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Na lekcjach historii, poprzez starszych krewnych oraz dzięki własnym badaniom możemy dowiedzieć się sporo na temat Holokaustu i tego jak w większości Żydzi, ale także inni byli okrutnie traktowani w tym czasie. To łamie nam serca i nie mieści się nam w głowach jak ludzie mogą traktować innych ludzi w tak straszny sposób. Słowo Holokaust oznacza „całopalenie” i jest to bardzo smutny i okrutny okres w historii.

„Ten szczególny dzień jest okazją do uczczenia pamięci o tragedii i ofiarach Holokaustu, a także podkreślenia konieczności przeciwstawiania się złu i łamaniu praw człowieka” – pisała Minister Edukacji Krystyna Szumilas w specjalnym liście do nauczycieli. „Ucząc młodych ludzi o bolesnej przeszłości, nie tylko oddajemy hołd ofiarom, ale również rozwijamy świadomość współodpowiedzialności za losy świata” – podkreślała.

Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było aktem rozpaczy w ostatniej fazie likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. W chwili wybuchu powstania w getcie było około 70 tys. Żydów; prawie 14 tys. z nich zginęło. Reszta została wywieziona do obozów zagłady. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

W Polsce główne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywają się w Auschwitz-Birkenau i Warszawie pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Organizatorem wydarzeń w stolicy jest Fundacja Shalom, powołana w 1988 z inicjatywy aktorki i reżyser Gołdy Tencer.

Ponad 10 tysięcy Żydów z oraz Polaków uczci dzisiaj wspólnie pamięć ofiar Holokaustu. Ponadto, Instytut Yad Vashem opublikuje w sieci ponad milion dokumentów, dotyczących Holokaustu w we Wschodniej Europie (ZSRR i byłych republikach radzieckich)

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu jest również obchodzony 27 stycznia. Upamiętnia rocznicę wyzwolenia w 1945 roku największego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Hitlerowcy zgładzili tam ponad milion ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.