KORONAWIRUS A ASTMA

Czy astmatycy są bardziej narażeni na zakażenie się koronawirusem?

Jak wygląda ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? Czy w przypadku zarażenia przebieg choroby u astmatyków byłby poważniejszy, niż u osób w pełni zdrowych? Jak astmatycy mogą chronić się przed koronawirusem, jeżeli muszą wychodzić do ludzi – na przykład w pracy lub w sklepie? Na te pytania odpowiada dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ryzyko powikłań COVID-19 u astmatyków

Z dotychczasowych doświadczeń lekarzy wynika, że osoby z przewlekłymi chorobami płuc, w tym astmatycy są szczególnie narażeni na powikłania w wyniku zachorowania na chorobę wywoływaną przez koronawirusa – COVID-19. Większe ryzyko powikłań dotyczy też osób chorujących na inne choroby układu oddechowego, między innymi POChP – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Jak astmatycy mogą chronić się przed zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2?

Jak astmatycy i osoby z innymi przewlekłymi chorobami układu oddechowego mogą chronić się przez zakażeniem koronawirusem ? W ten sam sposób, w jaki robią to osoby zdrowe. Najważniejsze zalecenia to przede wszystkim unikanie dużych skupisk ludzi i – jeżeli to tylko możliwe – pozostanie w domu. Jeżeli astmatycy czy osoby z innymi chorobami układu oddechowego muszą wybrać się do sklepu czy pracy, ważne aby zachowali większy odstęp od innych osób.

Kolejnym zaleceniem dla osób chcących uchronić się przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 jest częste i dokładne mycie rąk, najlepiej wodą z mydłem, lub używanie specjalnych żeli antybakteryjnych czy płynów dezynfekujących. Ważne jest, aby mycie rąk trwało minimum 30 sekund.

Pamiętajmy też, że wirusy mogą utrzymywać się na powierzchniach. W tym celu warto zwrócić szczególną uwagę na przedmioty, których używamy codziennie i korzystamy z nich również w otoczeniu innych ludzi – na przykład telefony komórkowe. Je także warto regularnie czyścić i dezynfekować, używając do tego specjalnych płynów do urządzeń elektrycznych.

Warto zwrócić też uwagę na odkażanie innych przedmiotów, z którymi mamy częsty kontakt. Należą do nich między innymi klawiatury czy piloty do telewizora.

Czym jest COVID-19?

COVID-19 to choroba wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Głównymi objawami zakażenia są wysoka gorączka, suchy kaszel oraz uczucie duszności. COVID-19 może przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Z poważnym przebiegiem choroby najczęściej borykają się osoby z grup podwyższonego ryzyka, czyli osoby posiadające obniżoną odporność. Szczególnie narażeni są na to seniorzy ale też osoby, u których współwystępują inne choroby przewlekłe, takie jak choroby układu krążenia, cukrzyca czy nowotwory.

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.