Płyn do płukania ust może „zabić” koronawirusa w 30 sekund? Obiecujące badanie.
Płyny do higieny jamy ustnej mogą wkrótce stać się ważną częścią ochrony przed koronawirusem, obok maseczek, higieny i dezynfekcji rąk oraz zachowywaniu dystansu. Wstępne badania wskazują bowiem na to, że zawarty w nich związek jest zdolny do zwalczania SARS-CoV-2 i to, jak pisze independent.co.uk, w zaledwie 30 sekund.
Płyny do higieny jamy ustnej zabijają koronawirusa SARS-CoV-2?
Do takich wniosków doszli uczeni z Cardiff University w Wielkiej Brytanii. A skłonił ich do tego wynik wstępnego badania klinicznego. Naukowcy pod kierunkiem prof. Davida Thomasa przez trzy miesiące testowali płyny do płukania jamy ustnej na bazie chlorku cetylopirydyniowego (CPC). Okazało się, że produkty te są zdolne do zwalczania koronawirusa, o ile zawierają co najmniej 0,07 proc. CPC.
Wnioski z eksperymentu zawarto w raporcie zatytułowanym „Skuteczność wirusobójcza składników do płukania jamy ustnej przeciwko SARS-CoV-2 in vitro”. Dokument nie został jeszcze poddany recenzjom, niemniej potwierdza wynik wcześniejszego badania wskazującego na to, że płyny do higieny jamy ustnej na bazie CPC są skuteczne w zmniejszaniu zagrożenia COVID-19.
Czym jest chlorek cetylopirydyniowy? To związek o działaniu odkażającym. Jest aktywny przeciwko niektórym wirusom, grzybom, wykazuje działanie bakteriobójcze. CPC stosuje się w zapobieganiu i leczeniu lekkich i średnio-ciężkich stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.
Wyniki są bardzo zachęcające, ale konieczne są dalsze badania.
Prof. David Thomas zaznacza, że chociaż wyniki są bardzo zachęcające, konieczne są dalsze badania kliniczne. – Musimy zrozumieć, czy działanie dostępnych bez recepty płynów do płukania jamy ustnej na koronawirusa, które uzyskaliśmy w laboratorium, będzie występowało również u pacjentów.
Planowane kolejne badania kliniczne zakładają sprawdzenie, jak skuteczny jest dostępny bez recepty płyn do płukania jamy ustnej w obniżaniu poziomu COVID-19 w ślinie chorych pacjentów hospitalizowanych w University Hospital of Wales w Cardiff. Wyniki mają zostać opublikowane na początku 2021 roku.
Wyniki uczonych z Cardiff University skomentował dr Nick Claydon, periodontolog (zajmuje się terapią chorób przyzębia): – Jeśli pozytywne wyniki zostaną odzwierciedlone w kolejnym badaniu klinicznym, zastosowane płyny do płukania ust na bazie CPC mogą stać się ważnym dodatkiem do takich narzędzi ograniczania transmisji SARS-CoV-2 jak mycie rąk, zachowywanie dystansu i noszeniem masek, zarówno teraz, jak i w przyszłości.