Koronawirus

W ostatnich miesiącach na świecie rozprzestrzeniły się trzy główne warianty koronawirusa SARS-CoV-2. Patogen mutuje, by skuteczniej adaptować się do warunków i zwiększać swój zasięg. Dotychczasowe badania na temat typów koronawirusa przedstawili genetycy z Uniwersytetu Cambridge.

Jakie są główne typy koronawirusa?

Próby lepszego poznania koronawirusa wciąż trwają, a naukowcy starają się lepiej poznać jego budowę oraz na bieżąco aktualizować listę mutacji. Ostatnio swoje badania przedstawili badacze z uniwersytetu w Cambridge. Opisali oni trzy główne odmiany koronawirusa SARS-CoV-2 – są to typy A, B i C.

Wspomniane warianty koronawirusa są ze sobą spokrewnione, ale wyróżniają się też pewnymi unikalnymi cechami. Za oryginał uznaje się typ A koronawirusa, który przeniósł się ze zwierząt na ludzi w chińskim mieście Wuhan. Zdominował on Stany Zjednoczone i Australię, ale jest też najczęściej wykrywanym wariantem patogenu w Hiszpanii.

Druga odmiana koronawirusa, czyli typ B, stała się w Chinach częściej spotykana niż oryginał. Rozpowszechniła się również w większości krajów europejskich, w tym w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii i Szwajcarii. Do Polski koronawirus przybył z Niemiec, o czym informował w marcu Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZH. Jeżeli chodzi o typ C koronawirusa, to powstał on poza Chinami, mutując z wariantu B. To właśnie odmiana C zaatakowała Włochy, która dotarła do Europy z Hongkongu i Singapuru.

Wspomniane trzy typy koronawirusa SARS-CoV-2 pozwalają na ogólną kategoryzację patogenu. W rzeczywistości wirusy RNA, a do nich należy ten koronawirus, mutują szybo, dlatego występuje też wiele mniejszych podtypów tego czynnika chorobotwórczego.

Kolejne mutacje koronawirusa

Koronawirus SARS-CoV-2 szybko ulega kolejnym mutacjom, podobnie jak inne wirusy RNA. W ten sposób adaptuje się do lokalnych warunków, zwiększając swoje szanse na przetrwanie. Każdy z trzech głównych typów koronawirusa ma też swoje modyfikacje, a badacze cały czas śledzą szczepy rozpowszechnione na globie i zachodzące w ich obrębie zmiany.

Początkowo raport naukowców z Cambridge obejmował analizę 160 przypadków zakażeń koronawirusem i wskazywał na przeważający zasięg typu C w Europie. Obecne dane uwzględniają informacje o 1000 pacjentach z całego świata, co może okazać się przydatne podczas prac nad szczepionką przeciw koronawirusowi i chorobie COVID-19.

Zebrane przez genetyków dane wskazują na to, że odzwierzęcy koronawirus typu A mógł zacząć rozprzestrzeniać się w Chinach już we wrześniu 2019 roku. Zanim w grudniu zrobiło się głośnio o koronawirusie z Wuhan, patogen zdążyć zmutować do typu B.

Kolejne odmiany koronawirusa oraz szlaki, którymi przemieszczają się po świecie można obserwować na stronie NextStrain.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.