Koronawirus

Eksperci rozprawią się z fake newsami na temat COVID-19. Akcja edukacyjna NFZ

Niepewność i lęk, które towarzyszą nam od początku epidemii koronawirusa sprzyjają tworzeniu fake newsów i niesprawdzonych informacji. Jak się w tym gąszczu odnaleźć? Które informacje okazały się nieprawdziwe? Gdzie szukać sprawdzonych danych? Od tego zależy przecież nasze bezpieczeństwo. Zapraszamy na pierwszy z 10 filmów edukacyjnego cyklu Narodowego Funduszu Zdrowia – „Bezpieczni w czasie epidemii”.

„Bezpieczni w czasie epidemii” – cykle edukacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia

Od sześciu miesięcy wszyscy żyjemy w nowej rzeczywistości społecznej. Na nowo definiujemy „starą” higienę, przypominamy sobie dawno zapomniane zasady bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Dezynfekujemy otoczenie w wymiarze nie do pomyślenia jeszcze rok temu. Biomy się korzystać z pomocy lekarzy w przychodniach.

Nikt z nas nie wie, jak długo przyjdzie nam żyć w aktywnej obecności koronowirusa. Wiemy natomiast, że potrzebujemy świadomej i skutecznej troski o siebie nawzajem.

2 września NFZ rozpoczął emisję filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii”, a w nim 10 odcinków poruszających zagadnienia z różnych obszarów codziennego życia w dobie pandemii. W pierwszym eksperci rozprawiają się z fałszywymi teoriami, ale też odpowiadają na pytania Polaków.

„Epidemia kronawirusa okazała się również epidemią informacyjną”

Czy koronawirus rzeczywiście jest dla nas zagrożeniem? Przecież śmiertelność ogólna w Polsce zmalała rok do roku, a skoro zmalała, to nie ma pandemii – mówią niektórzy. Jak jest naprawdę? – Ewidentnie jest nowy wirus i jest on dosyć zakaźny i u części osób skutkuje poważnymi następstwami, zdarza się, że śmiercią – tłumaczy prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – W Polsce nie widzimy jednej rzeczy – która ma miejsce w innych krajach – nie widać wzrostu liczby zgonów ogółem – zaznacza.

Jak rozpoznać fake newsy na temat koronawirusa? Gdzie najlepiej szukać wiarygodnych informacji? Jakimi lekami obecnie dysponujemy walcząc z SARS-CoV-2? Dlaczego w Polsce zachorowań jest mniej w porównaniu do innych krajów? Odpowiedzi znajdziecie w zamieszczonym wideo.

– Epidemia koronawirusa okazała się również epidemią informacyjną. Mieliśmy do czynienia z zalewem różnych informacji, których rzetelność i wiarygodność nie zawsze była poprawna – mówi Minister Zdrowia dr n. ekon. Adam Niedzielski. – Chcemy tu zaoferować pomoc – mówi minister, a jest nią lnfolinia NFZ.

Dzwoniąc pod numer 800 190 590 (dla połączeń z Polski) i (48) 22 125 66 00 (dla połączeń z zagranicy), można zweryfikować właściwie wszystkie informacje i zadać każde pytanie.

Oprócz przedstawionego wyżej materiału „Wiedza oparta na faktach”, w ramach cyklu NFZ przygotował również filmy poświęcone następującym kwestiom:

  1. Higiena i bezpieczeństwo
  2. Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?
  3. Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)?
  4. Jak korzystać z opieki szpitalnej?
  5. W zdrowym ciele zdrowy duch!
  6. Żywienie ma znaczenie!
  7. Podróże bez ryzyka
  8. Praca w nowej rzeczywistości
  9. Nasza odpowiedzialność

Wszystkie filmy są z napisami dla osób niesłyszących.

Przedsięwzięciu patronują Ministerstwo Zdrowia oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.