Koronawirus

Jakie domowe środki są skuteczne wobec koronawirusa?

Koronawirusy odpowiedzialne za chorobę COVID-19 mogą przez pewien czas żyć na różnych powierzchniach. Właśnie dlatego tak istotne jest ich czyszczenie i dezynfekowanie. Jakich domowych środków należy użyć, by pozbyć się koronawirusa z mieszkania?

Koronawirus jest w stanie przetrwać poza organizmem człowieka na różnych powierzchniach i przedmiotach codziennego użytku. Żywotność tych wirusów jest ograniczona czasowo i zależna od warunków. Szybciej koronawirusy giną na zewnątrz, gdzie są narażone na promieniowanie słoneczne czy niesprzyjającą wilgotność powietrza. Warunki panujące w zamkniętych pomieszczeniach mogą sprzyjać dłuższemu przeżywaniu patogenów, stąd konieczność regularnego czyszczenia i dezynfekowania mieszkania.

Okuliści ostrzegają: żele do dezynfekcji mogą uszkodzić oczy

W walce z koronawirusem skuteczność środków czyszczących, które każdy ma w domu, jest dość ograniczona. Zwykłe oczyszczanie często dotykanych powierzchni, np. stołów, biurek, klamek czy włączników światła, można wykonywać wodą z mydłem. Do dokładniejszej dezynfekcji potrzebne będą jednak silniejsze preparaty.

Nie ma możliwości pozbycia się koronawirusów z powierzchni za pomocą popularnych domowych środków czystości pokroju sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego czy octu. Chociaż mają one pewne ograniczone działanie odkażające, nie są skuteczne w usuwaniu koronawirusa z domowych powierzchni.

Jak dezynfekować powierzchnie domowe?

Wstępnie oczyszczone powierzchnie (np. wodą z mydłem) można skutecznie zdezynfekować, wykorzystując odpowiednio silne środki odkażające. Zgodnie ze wskazówkami amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention (CDC), skuteczne w walce z koronawirusem będą:

  • środki zawierające minimum 70 proc. alkoholu;
  • rozcieńczony roztwór na bazie wybielacza, jeśli nadaje się on do czyszczenia danej powierzchni – jak podaje CDC, odpowiedni do stosowania w domu środek odkażający z chlorem można przygotować, mieszając 4 łyżeczki wybielacza z litrem wody.;
  • tradycyjne środki dezynfekcyjne wykorzystywane w gospodarstwach domowych.

Zachowaj ostrożność: Zatrucia wybielaczem domowego użytku

UWAGA

W przypadku stosowania środków z chlorem bardzo ważne jest przestrzeganie instrukcji użytkowania produkty i zadbanie o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Nie wolno mieszać wybielacza z amoniakiem lub innymi środkami czyszczącymi, ani stosować go na skórę.

Szczególną ostrożność w przypadku środków odkażających należy zachować, nanosząc je na konkretne powierzchnie. Dotyczy to szczególnie wybielacza, który nadaje się jedynie do niektórych materiałów i tworzyw. Alkohol jest za to skuteczny w przypadku plastiku, szkła czy metalu, ale już nie ubrań czy tekstyliów.

Podczas czyszczenia i odkażania powierzchni należy stosować jednorazowe rękawiczki.

Jak czyścić ubrania i inne tkaniny?

Do czyszczenia tkanin nie potrzebujemy wyjątkowych środków czystości, wystarczy zwykły proszek do prania. Kluczem jest w tym wypadku temperatura, w jakiej robimy pranie. W przypadku ubrań, pościeli, ręczników, a także zasłon czy dywanów najlepiej robić pranie w najwyższej temperaturze, na jaką pozwala dana tkanina. Zalecane minimum, które zmaksymalizuje szansę na zabicie wirusów utrzymujących się w różnych tkaninach, to 60 st. C.

Wskazanie do stosowania tej konkretnej temperatury można odnieść do wcześniejszych badań nad innym koronawirusem – SARS-CoV (czy też SARS-CoV-1), który wywołał epidemię SARS w 2002 roku. Stwierdzono wtedy, że ten konkretny szczep ginie w przypadku przynajmniej 15-minutowej ekspozycji na temperaturę wynoszącą 56 st. C.

Przed włożeniem prania do pralki wskazane jest założenie jednorazowych rękawiczek. Jeśli chodzi o odzież osób chorych, można ją prać razem z resztą tkanin przeznaczonych do prania. W przypadku zasłon, dywanów i wykładzin zalecane jest ich czyszczenie wodą z mydłem lub innymi detergentami, a także pranie lub czyszczenie zgodnie z zaleceniami producenta.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.