Koronawirus

Ile czasu zdrowieją pacjenci z ostrymi objawami koronawirusa?

U niektórych osób chorych na COVID-19 rozwijają się cięższe symptomy. Najczęściej dochodzi do tego między 7. a 10. dniem infekcji. W takiej sytuacji do wcześniejszych objawów mogą nagle dołączyć dodatkowe dolegliwości. Pojawiają się wtedy trudności z oddychaniem, a w płucach rozwija się stan zapalny. Taki przebieg infekcji jest wynikiem zbyt agresywnej odpowiedzi immunologicznej. Chociaż układ odpornościowy walczy z koronawirusem, to pojawia się nadmierna reakcja z jego strony.
Gdy występują duszności i trudności z oddychaniem, niektórych pacjentów trzeba hospitalizować i poddać ich terapii tlenowej. Jak podaje BBC, lekarz pierwszego kontaktu Sarah Jarvis zauważa, że wyleczenie zaburzeń oddychania i uszkodzeń, do jakich doprowadziły, może trwać od 2 do 8 tygodni.
Po wypisaniu do domu pacjent, którego w przebiegu COVID-19 poddano tlenoterapii, może być zmęczony i łapać zadyszki. Organizm potrzebuje czasu, by dojść do siebie po wywołanym przez koronawirusa stanie zapalnym i zwłóknieniach powstałych w płucach.
Ile czasu zdrowieją pacjenci potrzebujący intensywnej opieki?
Z szacunków WHO wynika, że w 1 na 20 przypadków COVID-19 konieczna jest intensywna opieka lekarska i podłączenie do respiratora. Po pobycie na oddziale intensywnej terapii lub opieki medycznej czas potrzebny na powrót do zdrowia może wynieść nawet 12–18 miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ długi czas spędzony w szpitalnym łóżku prowadzi do utraty masy mięśniowej. Wzmocnienie osłabionych mięśni wymaga czasu, a część pacjentów potrzebuje fizjoterapii, by ponownie zacząć chodzić.
Konsekwencją hospitalizacji w ciężkich przypadkach COVID-19 bywa ostry zespół mózgowy (delirium) czy zaburzenia psychiczne. Po przebyciu choroby widoczne bywają też utrzymujące się objawy fizyczne: osłabienie organizmu, spłycony oddech podczas dowolnego wysiłku, uciążliwy kaszel czy nieregularny oddech. Pacjenci wyleczeni z COVID-19 często potrzebują dłuższego czasu, nawet miesięcy, by dojść do siebie.
Długi czas zdrowienia po leczeniu na oddziale intensywnej terapii lub opieki nie jest regułą. Niektórzy pacjenci spędzają tam jedynie krótki czas, inni zaś wymagają wielotygodniowej terapii pod respiratorem.
Długoterminowy wpływ koronawirusa na zdrowie
Wciąż nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki może być długoterminowy wpływ zakażenia koronawirusem na zdrowie. Można jednak spojrzeć na inne schorzenia układu oddechowego. Według fizjoterapeuty Paula Twose’a z Cardiff and Vale University Health Board dane wskazują na to, że pacjenci, których dotknął zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), zmagają się z dolegliwościami psychicznymi i fizycznymi nawet pięć lat później.
Na możliwe problemy natury psychiczne wskazuje James Gill, lekarz i wykładowca Warwick Medical School. Jego zdaniem PTSD u pacjentów, którzy zmagali się z ciężkim przebiegiem COVID-19, nie byłby czymś zaskakującym. Chodzi tu szczególnie o chorych, którzy trafili do szpitala i musieli zostać podłączeni do respiratora. Traumatyczne może być takie doświadczenie, gdy pacjent nie może oddychać, trafia do szpitala i słyszy, że musi zostać uśpiony, a dalszego toku leczenia nie da się przewidzieć. W przyszłości może to prowadzić do flashbacków (natrętnych wspomnień).
Chociaż czas powrotu do zdrowia po infekcji koronawirusem można wstępnie oszacować, długoterminowe konsekwencje choroby wciąż nie zostały poznane ani potwierdzone przez naukowców.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.