Koronawirus

Ile zwierząt domowych choruje na COVID-19? Czy mogą przenosić wirusa na ludzi?

W niedzielę pojawił się pierwszy przypadek w Polsce wystąpienia koronawirusa o norek. Już wcześniej stwierdzono, że te zwierzęta mogą przenosić COVID-19 na człowieka. Nie ma jednak żadnych potwierdzonych przypadków, aby wirusa mogły przenosić inne zwierzęta, w tym psy i koty.

Podjęto decyzję o utylizacji całej farmy, na której doszło do zakażenia.

Norki mogą przenosić wirusa na człowieka. Na razie to jedyny gatunek zwierząt, u którego to stwierdzono.

Nie ma dowodów, żeby COVID-19 na ludzi mogły przenosić inne zwierzęta, w tym domowe – poinformowało amerykańskie CDC.

W niedzielę Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o pierwszym potwierdzonym w Polsce przypadku zakażenia SARS-CoV-2 u norek. Zwierzęta pochodzą z fermy koło Kartuz na Pomorzu.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że podjęto decyzję o zlikwidowaniu całej fermy, na której stwierdzono obecność wirusa. Kwarantanną objęto wszystkie osoby opiekujące się zwierzętami na feralnej fermie, jej pracownicy zostaną też przetestowani na obecność patogenu.

WARTO WIEDZIEĆ

Norki są podatne na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ponieważ podobnie jak ludzie posiadają w płucach białko – receptor ACE2, który zostaje wykorzystany przez wirusa do wniknięcia do komórek. Jednak receptor ACE2 norek różni się nieco od ludzkiego.

Pierwsze przypadki norek zakażonych koronawirusem odnotowano w Holandii w kwietniu ubiegłego roku. Wówczas pojawiło się podejrzenie, że COVID-19 może być transmitowany z człowieka na norkę, a także w drugą stronę. Szybko się to potwierdziło. W Danii, na jednej z ferm, zwierzęta najpierw zostały zarażone koronawirusem przez ludzi, a następnie przeniosły chorobę na dwie osoby.

Norki przenoszą koronawirusa SARS-CoV-2 między sobą i na ludzi. Dlaczego to może być niebezpieczne?

Inne zwierzęta nie przenoszą wirusa SARS-CoV-2

Nie ma dowodów na to, że zwierzęta odgrywają znaczącą rolę w rozprzestrzenianiu się koronawirusa na ludzi, ale należy zachowywać środki ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwa ludziom i ich zwierzętom – poinformowali w poniedziałek urzędnicy amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

– W oparciu o ograniczone wciąż informacje, ryzyko rozprzestrzeniania COVID-19 na ludzi przez zwierzęta, w tym zwierzęta domowe, jest uważane za niskie – powiedziała dr Casey Barton Behravesh, weterynarz i epidemiolog z CDC z podczas poniedziałkowej konferencji.

– W połowie stycznia wiedzieliśmy o 187 zwierzętach z 22 krajów z potwierdzoną infekcją SARS-CoV-2 – dodała Behravesh, jednak zaznaczyła, że te dane nie obejmują norek hodowlanych. Nie pojawił się też żaden przypadek śmierci zwierzęcia z powodu koronawirusa.

CDC podał też gatunki zwierząt, u których ryzyko zakażenia jest największe. – Zwierzęta najbardziej podatne na wirusa to koty, chomiki, naczelne inne niż ludzie, a także króliki, norki i jelenie – powiedział Behravesh.

Zwierzęta a koronawirus w domu – co robić?

Behravesh podkreśliła, że zwierzęta domowe, zwłaszcza koty i psy, to gatunki najczęściej dotknięte koronawirusem. I chociaż ryzyko przeniesienia wirusa na człowieka jest niskie, to jednak ludzie mogą zarażać zwierzęta, z którymi przebywają w domu.

Dlatego CDC zaleca, aby w przypadku wystąpienia COVID-19 u człowieka, traktować zwierzęta w taki sam sposób, jak swoich najbliższych. Czyli unikać kontaktu, nie przytulać, nie całować i nie spać w tym samym łóżku. Podczas interakcji ze zwierzętami zarażeni ludzie powinni nosić maski a najlepiej, żeby zwierzętami opiekował się inny domownik, nie zarażony koronawirusem. Zwierzęta wychodzące należy trzymać w domu aby nie roznosiły wirusa.

W UE będzie osiem różnych szczepionek przeciwko COVID-19. Co o nich wiemy?

Osoby, które podejrzewają, że ich zwierzęta mogą mieć koronawirusa, powinny skonsultować się z weterynarzem. Behravesh podała dane, z których wynika, że spośród 93 przypadków COVID-19 u kotów i psów, 50 zwierzaków nie wykazywało żadnych objawów. Tam, gdzie wystąpiły, najczęstszymi były: kaszel, kichanie, gorączka, letarg, wymioty i biegunka.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.