Co wydarzyło się 19 stycznia?
46 lat temu, po latach wstrzymywania projektu, Biuro Polityczne KC PZPR podjęło decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Co jeszcze wydarzyło się 19 stycznia? Zapraszamy na nasz przegląd w sam raz do porannej kawy!
Święta na dziś: Choć Boże Narodzenie już za nami, to styczeń dla chrześcijan jest czasem obchodzenia kolejnych ważnych świąt związanych z początkiem życia Jezusa. Prawosławni i grekokatolicy obchodzą dziś święto Jordanu, upamiętniające Chrzest Pański. W tradycji kościołów wschodnich święto to powiązane jest z charakterystycznym obrzędem święcenia wody. W kościele katolickim jego odpowiednik, Drugie Święto Epifanii, jest obchodzone w pierwszą niedzielę po Trzech Królach.
Sylwetka: 154 lata temu Ludwik Mierosławski został obwołany dyktatorem powstania styczniowego. Ten chrześniak napoleońskiego marszałka Louisa Davout był jednym z najważniejszych polskich „zawodowych rewolucjonistów” w XIX wieku. Jako 17-latek brał udział w powstaniu listopadowym, następnie trafił na emigrację, gdzie aktywnie działał w Towarzystwie Demokratycznym Polskim. Był typowany na przywódcę niezorganizowanego trójzaborowego powstania w 1846 roku, jednak został aresztowany przez Prusaków. Wypuszczony z więzienia w 1848 roku, stanął na czele powstania wielkopolskiego. Po jego kapitulacji i wydostaniu się z niewoli pruskiej został dowódcą armii rewolucyjnych Sycylii oraz Badenii i Palatynatu. Przyjaźnił się z Garibaldim. W początkach powstania styczniowego objął funkcję dyktatora, jednak po nieudanych początkach i konflikcie z Marianem Langiewiczem złożył władzę i udał się do Francji. Zmarł w 1878 roku.
Z archiwum: 19 stycznia 1789 roku Sejm Czteroletni zlikwidował Radę Nieustającą – organ rządowy, powołany pod wpływem Katarzyny II przez Sejm Rozbiorowy w 1775 roku. Była ona jednocześnie narzędziem wpływu Rosjan na politykę w Rzeczpospolitej i sprawnym ciałem pomagającym sprawować rządy w kraju. Więcej o tej instytucji w naszym artykule z 2014 roku.
Muzyka : swoje 74. urodziny obchodziłaby dzisiaj Janis Joplin – amerykańska piosenkarka, symbol muzyki drugiej połowy lat 60. i jedna z najbardziej znanych przedstawicielek ruchu hippisowskiego. Jej muzykę klasyfikuje się jako mieszankę rocka psychodelicznego, bluesa oraz soulu. Wystąpiła na festiwalach Monterey i Woodstock. Był uzależniona od narkotyków, zmarła z przedawkowania 4 października 1970 roku, stając się jedną z przedstawicielek słynnego „Klubu 27”. Przypominamy jeden z jej największych hitów – utwór „Summertime”.