Co wydarzyło się 23 lutego?
251 lat temu w wyniku ran od poparzeń zmarł Stanisław Leszczyński, dwukrotny król Polski i książę Lotaryngii – władca, któremu wielka polityka europejska nie dała szansy wykazania się na tronie polskim. Co jeszcze wydarzyło się 23 lutego? Zapraszamy do lektury naszego porannego przeglądu rocznic historycznych.
Święta na dziś: 23 lutego w Rosji i Białorusi obchodzony jest Dzień Obrońców Ojczyzny. Pod tą szlachetną nazwą kryje się nic innego jak… dawne Święto Armii Czerwonej, obchodzone w rocznicę powstania bolszewickiego wojska w 1919 roku. Swoją obecną nazwę celebracja otrzymała w latach 90., bez wątpienia jednak kluczową rolę grało tu przyzwyczajenie i przywiązanie rosyjskich wojskowych do tradycji ZSRR. W okresie PRL Święto Armii Radzieckiej (bo takiej nazwy sojuszniczego wojska używano) na stałe znalazło się w kalendarzu świąt i powiązane było m.in. ze składaniem kwiatów na grobach i pod pomnikami czerwonoarmistów.
Sylwetka: 23 lutego 1789 roku prezydentem Warszawy został Jan Dekert. Był jednym z czołowych mieszczan stolicy Rzeczpospolitej. Zajmował się handlem sukienniczym, miał udziały w manufakturach wełnianych oraz monopolu tabacznym. Dorobił się na spekulacjach przy zaopatrzeniu dla wojsk rosyjskich. Część kapitału lokował w nieruchomościach. Był obrońcą interesu mieszczaństwa polskiego, z tych pozycji atakował Żydów. Działał na rzecz zwiększenia praw miast i mieszczan. Jako prezydent Warszawy zorganizował w listopadzie 1789 roku spotkanie przedstawicieli miast królewskich zakończone tzw. „czarną procesją” i wręczeniem postulatów Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Brał udział w pracach Sejmu Czteroletniego. Niestety, nie doczekał wydania prawa o miastach w kwietniu 1791 roku – zmarł 4 października 1790 roku.
Z archiwum Histmaga: 23 lutego 1539 roku (anty)król Węgier Jan Zápolya poślubił córkę Zygmunta II Starego Izabelę Jagiellonkę. Czy przywódca stronnictwa antyhabsburskiego był jednym z najbardziej „polskich” przywódców węgierskich? Pisał o tym Marek Teler
Muzyka: 181 lat temu rozpoczęła się bitwa o Alamo – jeden z symboli wojny o niepodległość Teksasu i ważny mit amerykańskiej historii XIX wieku. Po wybuchu wojny jesienią 1835 roku, Meksykanie ruszyli na San Antonio i rozpoczęli oblężenie kompleksu budynków misji Alamo, w której broniło się około 200 obrońców. 6 marca, po heroicznych walkach, atakujący zdobyli obiekt i wymordowali wszystkich obrońców. Obrona miała jednak powstrzymać siły meksykańskie i przyczynić się do zwycięstwa Teksańczyków. Z tego powodu bitwa o Alamo weszła do kanonu amerykańskiej historii, dwa razy (w 1960 i 2004 roku) stając się tematem filmu – w wersji sprzed ponad pół wieku jedną z głównych ról zagrał John Wayne.