I Międzyszkolny Konkurs Matematyczny ,, Sudoku ”.

15 czerwca w Zespole Szkół Nr 1 im. prof. W. Rotkiewicza odbył się I Międzyszkolny Konkurs Matematyczny  ,,Sudoku ” Wzięło w nim udział 10 uczestników ze: Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach, Szkoły Podstawowej Nr 45 w Dzierżoniowie, II LO w Dzierżoniowie, Zespołu Szkół Nr 1 i Zespołu Szkół Nr 2 w Dzierzoniowie.

Uczestnicy musieli rozwiązać 5 łamigłówek 9 x9 . Uczennica naszej szkoły Katarzyna Gil rozwiązała łamigłówki w niespełna 22 sekundy. Tym samym zwyciężyła i zdobyła I miejsce w konkursie. Gratulujemy zwycięstwa.

Sudoku jest grą logiczno-matematyczną, która nie tylko pozwala miło spędzić czas wolny, ale dodatkowo rozwija też logiczne myślenie. Może być dobrym sposobem na rozgrzanie mózgu przed wysiłkiem intelektualnym, albo pomóc się zrelaksować. Jednak dla sporej grupy ludzi wszelkie gry w których występują liczby wydają się być czarną magią. Postaramy się pomóc takim początkującym osobom i pokazać, że sudoku można zrozumieć.
Instrukcja sudoku dla początkujących brzmi następująco: „Wszystkie pola należy wypełnić cyframi od 1 do 9 w taki sposób, aby cyfry nie powtarzały się w wierszu, kolumnie ani w kwadracie 3×3 oznaczonym grubszą linią.”. Brzmi prosto, prawda?

W praktyce okazuje się jednak, że łatwo popełnić błędy i tym samym zniechęcić się do dalszego rozwiązywania. Jakie zasady gry w sudoku dla początkujących należy zapamiętać?
Po pierwsze, cyfry uzupełniamy tylko jeśli jesteśmy pewni, że będą w danym miejscu. Nie można pozwolić sobie na gdybanie, bo to w końcu gra logiczna, a nie zgadywanka. Po drugie, zacznijmy rozwiązywanie od wiersza, kolumny lub kwadratu gdzie najmniej cyfr jest brakujących, wtedy jest najłatwiej.
Proces ustalenia jaką cyfrę w pisać w wolne miejsce, wygląda następująco. Najpierw ustalamy jakich cyfr brakuje w danym wierszu, kolumnie lub kwadracie. Jeśli jest to wiersz, to patrzymy na kolumny przecinające go oraz kwadraty do których należą puste pola, i sprawdzamy czy są już tam szukane cyfry(w przypadku kolumny, sprawdzamy wiersz i kwadrat, a w przypadku kwadratu, wiersz i kolumnę). Jeśli już występują, to znaczy, że nie możemy ich wpisać. I tak drogą eliminacji może uda nam się wypełnić pola. Jeśli dana cyfra może być w więcej niż jednym miejscu, to nie wpisujemy jej i przechodzimy dalej.
Przy początkowym stopniu trudności metoda eliminacji zazwyczaj pozwala rozwiązać całe Sudoku. Przy trudniejszych, potrzebne są już bardziej zaawansowane metody. Na start nie ma jednak potrzeby rzucać się na głęboką wodę i lepiej przez jakiś czas rozwiązywać sudoku dla początkujących, do momentu, gdy poczujemy się w tym pewnie.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.