Pierwszy dzień praktyk w Szwecji w ramach projektu Erasmus+ za naszymi uczniami. Po spotkaniu w biurze EU Mobility odwiedzili miejsca naszych praktyk, a wieczorem Caroline z EU Mobility była ich przewodnikiem po Malmo.
Atrakcje turystyczne w Malmo
Zaczynamy od namiastki starówki w Malmo jakim jest mały rynek – Lilla Torg. To nieduży plac, przy którym zlokalizowane są najstarsze budynki w Malmo. Tu też można zasiąść w jednej z restauracji czy knajp, szczególnie wieczorem, kiedy miasto tętni życiem.
Most łączący Danię (Kopenhaga) ze Szewecją (Malmö)
Kolejną atrakcją jest zdecydowanie sam most nad Sundem. Łączy on dwa państwa – Szwecję i Danię i jest drugim co do długości (prawie 8 km) takim mostem na świecie. Można go podziwiać z nadbrzeża lub po prostu przeprawić się z Malmo do Kopenhagi – samochodem lub koleją. Wiele osób może także kojarzyć most nad Sundem ze szwedzkim serialem kryminalnym, o tym samym tytule.
HSB Turning Torso
Z miastem mocno kojarzony jest także budynek HSB Turning Torso. To symbol nowego miasta, zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę. Jego wyjątkowość polega na tym, że dziewięć brył które tworzą budynek jest kolejno skręcone co 10 stopni w górę, by na samym szczycie osiągnąć skręt 90 stopni. Niestety na Turning Torso nie ma żadnego punktu widokowego i nie można go zwiedzać od środka, bo to budynek mieszkalny.
Park Kungsparken
W Malmo jest ogólnie dużo zieleni i kilkanaście(!) parków, jednak tym najstarszym jest Kungsparken. Utworzony i utrzymany w stylu angielskim, przyciąga turystów i mieszkańców w ciepłe dni. Oprócz ścieżek rowerowych i spacerowych, na odwiedzających czekają też inne atrakcje.
Można tu pływać wypożyczonym sprzętem wodnym po kanałach (rowerki, elektryczne łódki), podziwiać oazę ptactwa lub po prostu odpocząć w cieniu drzew.
Zabytki w Malmo
Najbardziej znanym zabytkiem w Malmo jest Zamek Malmohus. Niegdyś była to jedna z bardziej znaczących skandynawskich twierdz. Wzniesiona przez duńskiego króla Chrystiana III Oldenburskiego w XVI wieku, na miejscu państwowej mennicy.
Obecnie zamek Malmohus pełni rolę muzeum (komnaty królewskie, zbroje, eksponaty regionalne), a pod koniec lata odbywa się tu kulturalny festiwal – Malmofestivalen.
Kolejnym zabytkiem wartym odwiedzenia jest również Kościół św. Piotra w Malmo. Budynek wyróżnia się na tle innych budowli w mieście, gdyż jest zbudowany z czerwonej cegły. Kościół św. Piotra w Malmo jest wyznania ewangelicko-luterańskiego i pochodzi z XIV wieku. W środku można podziwiać zabytkowe organy.
Inną znaną budowlą w Malmo jest ratusz (Malmo radhus) z XVI wieku. Uznawany jest za jeden z najciekawszych budynków w mieście. Wielokrotnie przebudowywany, obecnie jest przykładem architektury renesansowej.
Warto także wspomnieć o żydowskiej synagodze z 1903 roku, która była pierwszym niechrześcijańskim obiektem w mieście. Jest to jedna z niewielu świątyń wybudowanych w stylu mauretańskim, które przetrwały II wojnę światową. Synagoga w Malmo działa do dzisiaj.
Podczas pobytu w mieście warto zajrzeć do miejskiej biblioteki Malmo Stadsbibliotek. Stanowi ona znakomity przykład połączenia nowoczesności i przeszłych czasów. Część biblioteki jest starodawnym budynkiem z czerwonej cegły, inna część to nowoczesne budownictwo z szkłem w roli głównej. Oprócz tego biblioteka w Malmo jest chwalona za swój bogaty księgozbiór.
Interesującym obiektem jest także apteka pod Lwem (Apoteket Lejonet). Znajduje się ona w jednej ze starych, zabytkowych kamieniczek z XVI wieku. Jednak jej niezwykłość ukazuje nam się po wejściu do środka, gdzie wnętrze jest w całości zrobione z drewna. Do dziś sklep ten działa jak normalna apteka.
Ze wszystkich muzeów w Malmo najbardziej polecanym miejscem jest (Muzeum Technologii ( Technology & Maritime Museum). Jest ono podzielone na zasadnicze dwie części: jedna jest poświęcona faunie morskiej (w tym akwaria i spreparowane zwierzęta), druga z kolei dotyczy wystawy wszelkich zabytkowych pojazdów i wynalazków technologicznych. Można tu zobaczyć samoloty, samochody, motocykle oraz nawet łódź podwodną U3, do której można wejść. Jest też piętro, które na pewno zainteresuje dużych i małych, bo można tu przeprowadzić interesujące doświadczenia naukowe.
Wyróżniającym się centrum handlowym w Malmo jest zdecydowanie Emporia Shopping Mall. Nie chodzi tu wcale o sklepy wewnątrz, tylko o sam kształt tej bryły architektonicznej. Jest to największe centrum handlowe w całej Skandynawii, zaprojektowane przez Gerta Wingardha. W środku jest niezliczona ilość sklepów, kawiarni i jadłodajni.
W Malmo można także zobaczyć słynną rzeźbę Carla Fredrika Reuterswarda zatytułowaną „Non violence” (Bez przemocy), powstałą po śmierci Johna Lennona. Identyczna rzeźba stoi na przykład przed siedzibą ONZ w Nowym Yorku, a jest ich w ogóle wszystkich razem 31 na całym świecie.
Można udać się też do jednego z szesnastu parków w mieście. Ciekawym miejscem jest na pewno Slottstradgarden, który oprócz Zamku Malmohus ma inny charakterystyczny obiekt, którym jest holenderski wiatrak. Oprócz wypoczynku i schronienia się przed słońcem, jest tu możliwość popływania wycieczkową barką. Innym o wiele większym parkiem w Malmo jest Pildammsparken. Tu z kolei oprócz rozległych zielonych terenów, które przeznaczone są do odpoczynku i rekreacji, można przejść się nad malowniczy staw. Można również udać się do wieży ciśnień, gdzie odbywają się wystawy sztuki albo do ogrodu Galathea, który ma służyć praktykom medytacji.
Jeśli chodzi o plaże w Malmo, to na pewno nie należą one do tych najpiękniejszych. Ulokowane są wzdłuż cieśniny Oresund i aby ułatwić możliwość kąpieli, wiele z nich ma wybudowane drewniane pomosty. Jednak najbardziej znaną w okolicy Malmo plażą jest Ribersborg. To kilkukilometrowa miejska plaża z ładnym molo i budynkiem publicznej łaźni oraz restauracją. Łaźnia jest czynna przez cały rok i są w niej naturalne kąpieliska oraz dwie sauny. Całość jest podzielona na część damską oraz męską.