Dzień Edukacji Narodowej nazywany tradycyjnie Dniem Nauczyciela jest obchodzony w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku.
Komisja Edukacji Narodowej została powołana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu. Inicjatorem jej powstania był ksiądz Hugo Kołłątaj. Pełna, pierwotna nazwa komisji brzmiała: „Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca”. KEN była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Zlikwidowała monopol oświatowy kościoła, realizowała postępowe idee pedagogiczne swoich czasów, wprowadziła nowoczesne programy, metody i organizację nauczania, dążyła do zmniejszenia różnic stanowych w oświacie.
Do głównych reform systemu oświaty, obok wprowadzenia trzystopniowego podziału, zaliczyć należy: opracowanie nowych systemów nauczania, wprowadzenie podręczników w języku polskim, wprowadzenie polskiej terminologii naukowej, reformę Akademii Wileńskiej i Krakowskiej, utworzenie seminariów dla nauczycieli, wprowadzenie w szkołach wychowania fizycznego, utworzenie „Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych” (instytucja opracowująca podręczniki i programy nauczania), dopuszczenie dziewcząt do edukacji na równych prawach z chłopcami.
Historia Dnia Nauczyciela w Polsce sięga 1957 roku. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono dzień 20 listopada Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Zgodnie z ustawą sejmową z 1972 roku, Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela przerodził się w Dzień Nauczyciela, obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej 14 października.
W 1982 roku Dzień Nauczyciela był po raz pierwszy obchodzony jako Dzień Edukacji Narodowej. Na mocy artykułu 74 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku, zwanej Kartą Nauczyciela ustalono :
,, W dniu rocznicy Utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.”
Dzień Nauczyciela obchodzony jest w większości państw na świecie w różnych dniach: w Argentynie 11 września, w Brazylii 15 października, w Chinach 10 września. World Teacher’s Day – Światowy Dzień Nauczyciela pod patronatem UNESCO obchodzony jest od 1994 roku w dniu 5 października.
Drodzy Nauczyciele, Pedagodzy, Wychowawcy oraz Pracownicy Obsługi i Administracji Oświaty.
Dzień Edukacji Narodowej to święto wyjątkowe, które przypomina nam o nieocenionej wartości jaką jest edukacja oraz jak ważną rolę społeczną pełnią osoby, które urzeczywistniają tę wartość swoją codzienną, ciężką pracą. Dzielenie się wiedzą oraz przekazywanie pozytywnych wzorców to cenny dar, który daje szansę rozwoju młodym ludziom a nam pozwala budować lepszą przyszłość.
To właśnie z tej okazji chciałbym złożyć wszystkim z Państwa najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim sukcesów w życiu osobistym i prywatnym, realizacji wszystkich twórczych planów i zamierzeń oraz nigdy nie słabnącego zapału i zaangażowania w pracę na rzecz młodego pokolenia. Niech wasz codzienny trud wkładany w upowszechnienie edukacji towarzyszy satysfakcja, zaufanie i szacunek w oczach innych.
W tym trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii, niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie inne dni w roku szkolnym będą spokojne, pełne zadowolenia, ale i odpowiedzialności za wychowanie dzieci i młodzieży.
Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. T. Kotarbińskiego
Andrzej Myślicki