Co wydarzyło się 17 grudnia?
45 lat temu miał miejsce Czarny Czwartek. W czasie protestów Grudnia 70, pracownik Stoczni Gdyńskiej Zbyszek Godlewski został zastrzelony a jego ciało protestujący ponieśli na drzwiach ulicami miasta. O jego śmierci mówi Ballada o Janku Wiśniewskim. Co jeszcze wydarzyło się 17 grudnia?
Święta i rocznice na dziś:
- Od 17 grudnia w starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia – doroczne święto ku czci boga rolnictwa.
- dokładnie 477 lat temu Papież Paweł III nałożył ekskomunikę na króla Anglii Henryka VIII Tudora
- 112 lat temu, Orville Wright wzbił się w powietrze na samolocie i dokonał pierwszego udanego lotu na odległość około 37 metrów, trwającego 12 sekund.
- Dokładnie 100 lat później 17 grudnia 2003 SpaceShipOne, pierwszy prywatny załogowy statek kosmiczny odbył swój pierwszy test w powietrzu.
- Ponad to 70 lat temu Prezydium Krajowej Rady Narodowej zniosło stan wojenny wprowadzony 1 września 1939 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego.
- 17 grudnia 1897 roku w Płocku urodził się Władysław Broniewski, polski poeta, żołnierz Legionów Polskich. Wywodził się z rodziny inteligenckiej o szlacheckich korzeniach i żywej tradycji patriotycznej. Uważał się za socjalistę. Po odzyskaniu niepodległości niezadowolony z reform w powojennej Polsce stawał się coraz bardziej radykalny w swoich poglądach i w konsekwencji, po zamachu na Gabriela Narutowicza, zbliżył się do Komunistycznej Partii Robotniczej Polski. Za zasługi wojenne w trakcie wojny polsko-bolszewickiej otrzymał Srebrny Krzyż Orderu Wojskowego Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyż Walecznych. W 1939, w obliczu zagrożenia najazdem niemieckim, Broniewski opublikował słynny wiersz Bagnet na broń. Wstąpił do armii polskiej formowanej w ZSRR pod dowództwem gen. Władysława Andersa. W okresie powojennym początkowo tworzył poezję polityczno-propagandową, później utwory refleksyjne o motywach osobistych. W czasach stalinizmu był poetą głęboko zaangażowanym w budowę nowej rzeczywistości, co często interpretowane jest jako postawa jednoznacznie prokomunistyczna. Odmówił jednak napisania słów nowego hymnu polskiego, z czego propozycją zwrócił się do niego Bolesław Bierut. Poeta zmarł na raka krtani w Warszawie 10 lutego 1962.
- 17 grudnia 1903 roku Bracia Auguste i Louis Lumière wynaleźli proces otrzymywania fotografii barwnych na płytach szklanych w postaci diapozytywów (autochrom). Kilka lat wcześniej 13 lutego 1895 r., bracia Lumière opatentowali kinematograf, wnosząc tym samym wielki wkład w rozwój sztuki filmowej.
- 17 grudnia 1964 odbyła się premiera filmu muzycznego Grek Zorba w reżyserii Michalisa Kakojanisa. Przypominamy kultową scenę z tego filmu.