Akcja Żonkile

Włączcie się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypnijcie żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Sytuacja cywilów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim jest jednym z istotniejszych tematów, które chcemy poruszyć podczas całorocznego programu towarzyszącego obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania. Również akcję Żonkile dedykujemy cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

„Łączy nas pamięć” to hasło, które od początku towarzyszy akcji Żonkile. To hasło, ale też pytanie o to, co rzeczywiście łączy nas 80 lat po wybuchu powstania w getcie warszawskim z tymi, którzy w getcie zostali uwięzieni, którzy z bronią w ręku stawili czoła niemieckiemu okupantowi i z tymi, którzy miesiącami ukrywali się w bunkrach.

Pamiętamy!

Nasi uczniowie uczestniczyli w obchodach 80 rocznicy wybuchu powstania w gettcie warszawskim. Nauczyciel historii, Jacek Piwkowski, prowadził wykład „Ogień wokół nas” w Synagodze w Dzierżoniowie. Wolontariusze, jako symbol pamięci, rozdawali przygotowane wcześniej żonkile, a towarzyszyła im Bernadetta Szczypka.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.