Koronawirus

Koronawirus wzbudza strach w wielu osobach. Choć COVID-19 jest chorobą wyleczalną, to jednak ryzyko powikłań sprawia, że wiele osób obawia się o swoje zdrowie. Ważnym pytaniem jest również, czy osoby, które zostały wyleczone, mogą zachorować jeszcze raz. Czy naukowcy znają już odpowiedź na to pytanie?

Czym jest koronawirus?

Koronawirus jest wirusem RNA. Wirusy te są pokryte osłonką tłuszczową (lipidową). Taka budowa sprawia, że koronawirusa bardzo łatwo zniszczyć za pomocą ogólnodostępnych środków chemicznych. Jest to zwykłe mydło oraz preparaty dezynfekujące na bazie alkoholu (minimum 70% zawartości).

Jaką chorobę wywołuje?

Koronawirus wywołuje chorobę określoną nazwą COVID-19. Okres inkubacji koronawirusa trwa średnio 5 dni, jednak okres ten mieści się w przedziale od 1 do 14 dni. Po okresie inkubacji zaczynają się pojawiać objawy COVID-19. Należą do nich: gorączka, kaszel, duszności, zaburzenia oddychania, osłabienie i bóle mięśni. W skrajnych przypadkach koronawirus może doprowadzić do ciężkiej niewydolności wielonarządowej, a nawet śmierci.

Sprawdź, czy mogłeś zarazić się koronawirusem COVID-19 [OCENA RYZYKA]

Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby po okresie inkubacji przechodzą COVID-19 bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest, aby zachować wszelkie środki ostrożności, nawet jeśli sytuacja, w której się znajdujemy, nie wzbudza naszego niepokoju.

Jak można się zarazić koronawirusem?

Koronawirusem można się zarazić wyłącznie drogą kropelkową. Koronawirus w postaci aerozolu może przetrwać ok. 3 godzin, co oznacza, że w tym czasie drobinki mogą osiąść na różnych powierzchniach, których dotykamy każdego dnia. Stają się one przez to źródłem zakażenia. Warto pamiętać, że koronawirus na kartonie może przetrwać ok. 24 godzin, a na powierzchniach stalowych lub plastikowych nawet 72 godziny.

Jak chronić się przed zarażeniem koronawirusem?

Ochrona przed koronawirusem jest bardzo prosta:

  1. jeśli tylko możesz, zostań w domu – w ten sposób unikniesz zakażenia;
  2. jeśli musisz wychodzić z domu, zachowaj bezpieczny odstęp od spotykanych osób. Powinno to być 1-2 metry. Warto również nosić maseczki i rękawiczki;
  3. kichając lub kaszląc, zakrywaj twarz łokciem – zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się koronawirusa;
  4. nie dotykaj ust, oczu oraz nosa – ułatwiasz przeniknięcie koronawirusa do dróg oddechowych;
  5. czyść powierzchnie, których dotykasz – dezynfekuj ekran telefonu komórkowego, pilot, klamki, lady sklepowe itp.;
  6. jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem;
  7. odłóż telefon komórkowy na czas jedzenia – na telefonie łatwo przenieść koronawirusa;
  8. stosuj się do zasad zdrowego odżywiania i odpowiednio nawadniaj organizm – pamiętaj, aby stosować dietę bogatą w warzywa i owoce, unikaj produktów przetworzonych, alkoholu i palenia papierosów. Pamiętaj również o wypijaniu minimum 2 litrów wody każdego dnia;
  9. wiedzę na temat koronawirusa czerp tylko ze sprawdzonych źródeł – nie popadaj w panikę, którą mogą nasilać niepotwierdzone informacje, których pełno w internecie.

Czy można się zarazić koronawirusem drugi raz?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ nie ma wystarczających dowodów naukowych, które jednoznacznie pozwalałyby stwierdzić, czy osoba, która wyzdrowiała może ponownie zachorować na COVID-19.

– Mamy dosłownie kilka opisów tego rodzaju sytuacji z Azji, gdy ktoś miał wyniki ujemne, a potem znów dodatnie. To nie musi być tak, że ta osoba uległa ponownemu zakażeniu, to może być tak, że np. test był fałszywie ujemny albo był przejściowy spadek replikacji wirusa, albo doszło do zbyt wczesnego wypisania pacjenta ze szpitala, a on w rzeczywistości jeszcze był chory. Na ten moment nie mamy żadnych przesłanek epidemiologicznych, ażeby sądzić, że zarażamy się kilkakrotnie – powiedział dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z „Medexpressem”.

Wirus szybko mutuje, zmienia się i teoretycznie może ponownie być czynnikiem zakaźnym, tak jak np. wirus grypy. Wciąż jednak jest za mało danych, by to oceniać.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.