Koronawirus

Pojawiły się nowe dane na temat szybkości zdrowienia osób chorych na COVID-19. Powrót do zdrowia osób zakażonych koronawirusem może trwać tygodnie, miesiące, a nawet ponad rok. Dotychczas z COVID-19 wyzdrowiało na świecie ponad milion osób. Co wpływa na wydłużenie czasu zdrowienia?

  1. Według WHO proces zdrowienia u chorych na COVID-19 trwa przeciętnie dwa tygodnie. Gorączka ustępuje zwykle po tygodniu, kaszel – po kilku
  2. U niektórych osób chorych na COVID-19 rozwijają się cięższe symptomy, na przykład duszności i trudności z oddychaniem. W tej sytuacji pacjentów trzeba hospitalizować i poddać ich terapii tlenowej.
  3. Jak podaje BBC, lekarz pierwszego kontaktu Sarah Jarvis zauważa, że wyleczenie zaburzeń oddychania i uszkodzeń, do jakich doprowadziły, może trwać od 2 do 8 tygodni.
  4. Z szacunków WHO wynika, że w 1 na 20 przypadków COVID-19 konieczna jest intensywna opieka lekarska i podłączenie do respiratora. Po pobycie na oddziale intensywnej terapii czas potrzebny na powrót do zdrowia może wynieść nawet 12–18 miesięcy

Koronawirus a powrót do zdrowia – co wiemy?

Od początku pandemii koronawirusa z COVID-19 wyleczyło się ponad milion osób. W poszczególnych przypadkach czas potrzebny do pełnego powrotu do zdrowia może jednak znacznie się różnić. W przypadku łagodnych objawów zazwyczaj wystarcza tydzień, czasem dłużej, ale w poważniejszych przypadkach może to zająć nawet kilkanaście miesięcy.

Na proces zdrowienia wpływa głównie przebieg choroby, który zależny jest od różnych czynników, w tym wieku, płci czy ogólnego stanu zdrowia (np. choroby współistniejące). W przypadku ciężkiego przebiegu choroby i pojawienia się ostrych objawów, konieczne bywa inwazyjne leczenie. Im dłużej ono trwa, tym dłuższy może się okazać powrót do pełni sił.

Przeważająca większość pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem dochodzi do siebie. Według statystyk opracowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa dotychczas (do 6 maja 2020 roku) na świecie wyzdrowiało ponad 1,2 mln osób z 3,6 mln zakażonych. Należy jednak uwzględnić, że poszczególne państwa korzystają z różnych metod pomiarów lub nie podają do informacji publicznej liczby wyzdrowień. Przygotowane wcześniej modele matematyczne sugerują, że z COVID-19 zostaje wyleczonych ok. 99–99,5 proc. osób.

Ile czasu zdrowieją pacjenci z łagodnymi objawami koronawirusa?

Łagodny przebieg zakażenia koronawirusem najczęściej obejmuje objawy grypopodobne, w tym kaszel i gorączkę, czasem też bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, gardła i zmęczenie. U tych chorych suchy kaszel może z czasem przekształcać się w kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny. Takie symptomy leczy się w warunkach domowych – zalecane jest leżenie, regularne uzupełnianie płynów i sięganie po leki przeciwbólowe (np. paracetamol).

W przypadku łagodnych symptomów wymienionych wyżej chory powinien dojść do zdrowia w ciągu tygodnia, chociaż czasem proces może trwać dłużej. Według WHO proces zdrowienia trwa przeciętnie dwa tygodnie. Zwykle w ciągu mniej niż siedmiu dni ustępuje gorączka, ale kaszel może się utrzymywać dłużej, nawet kilka tygodni. Niektórzy chorzy również po zakończeniu infekcji mogą odczuwać nasilone zmęczenie podczas wykonywania codziennych czynności. Wskazany jest zatem odpoczynek, częste picie wody i jedzenie zdrowych posiłków.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.