PIERNIKOWE WARSZTATY

Święta Bożego Narodzenia już niebawem, a więc powoli planujemy co zaserwujemy na wigilijnym stole. Święta kojarzą się nam z wieloma obyczajami. Dla wielu przedświąteczną tradycją jest pieczenie ciasteczek. Zapach pieczonych pierniczków, cynamonu, czy imbiru chyba od zawsze kojarzy się ze świętami. W wielu domach pieczenie ciasteczek odbywa się na około dwa tygodnie przed wigilią, dzięki temu pierniczki, mają czas aby zmięknąć i nabrać nieco charakteru.

Oczywiście święta to nie tylko słodkości, ale i również tradycyjne potrawy takie jak barszcz, pierogi z kapustą i grzybami, ryba po grecku, czy karp w galarecie.

Wyjaśnijmy sobie może czym tak właściwie są pierniczki. Na ogół są one wykonywane z twardego, ciemnobrązowego ciasta, z mieszaniny mąki pszennej oraz żytniej. Dodać należy również mleko, jajka, karmelizowany cukier oraz miód. Bardzo ważnymi składnikami w tym wypadku są przyprawy – cynamon, imbir, a czasami goździki, kardamon, gałka muszkatołowa, czy anyż. To właśnie one nadają piernikom tak intensywny i charakterystyczny zapach. Skąd wzięła się nazwa piernik? A no od staropolskiego słowa “pierny”, czyli pieprzny.

Forma występowania pierników jest bardzo różna. Mogą być one małymi, czy też większymi ciasteczkami. Polewane są bardzo często z wierzchu czekoladą, bakaliami, a w środku przełożone marmoladą, masą orzechową lub marcepanem. Istnieją również większe formaty pierników, które wypiekane są jako duże bloki. Zwykle przekładane są one warstwami marmolad.

Czy Wiecie, że w Polsce w XVII wieku sprzedawano pierniki w aptekach jako skuteczny lek na wiele chorób?

Zachęcamy więc już teraz do pieczenia pierniczków. Można je później zjeść ze smakiem, lub przygotować wersję do powieszenia na choinkę. Zapach pierniczków wraz z zapachem żywej choinki stworzą niesamowicie świąteczny nastrój. Tych, którzy nie mają czasu zapraszamy do naszych punktów, gdzie nabyć można gotowe pierniczki na choinkę oraz piernik przekładany marmoladą.

Dnia 12 grudnia w Zespole Szkół Nr 2 odbyły się warsztaty zdobienia pierników . Wzięli w nich udział uczniowie dzierżoniowskich Szkół Podstawowych i Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Nad przebiegiem warsztatów czuwały nasze mistrzynie cukiernictwa – Pani Małgorzata Zielińska i  Eugenia Syjud.

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.