O AGRESJI JĘZYKOWEJ W DZIERŻONIOWIE

Wulgaryzmy, eufemizmy, przekleństwa, wyzwiska to jedne z wielu pojęć, które zostały omówione 16 i 17 kwietnia br. z uczestnikami Hufca Pracy w Dzierżoniowie, kształcącymi się w ZS nr 2, w ramach programu profilaktyczno – edukacyjnego „Nasze zdrowie w naszych rękach”. Tematem była „Dbałość o czystość języka polskiego”, czyli kształtowanie umiejętności językowej młodzieży ze szczególnym ograniczeniem posługiwania się wulgaryzmami. Innymi celami było np. poznanie negatywnych konsekwencji stosowania wulgaryzmów, ukazanie pozytywnych sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami, dbanie o higienę swojego zdrowia psychicznego, dostrzeganie i nazywanie przejawów agresji i manipulacji, kształtowanie współpracy w grupie.

Podczas warsztatów przeprowadzonych przez wychowawcę Barbarę Bulerską odbyło się wiele ćwiczeń praktycznych. Pierwszym z nich była „Rozsypywanka”. Zadaniem młodzieży było podzielenie wylosowanych wyrazów lub zdań  na trzy grupy: wulgaryzmy, przekleństwa i wyrazy neutralne, aby mogli oni dostrzec różnice na określonych przykładach, zaczerpniętych ze słowników językoznawczych. Następnie odbyła się dyskusja kierowana, podczas której młodzież podała przykłady niestosownych zachowań z jakimi spotkała się w szkole i poza szkołą.

W kolejnym ćwiczeniu należało dokończyć zdania, podając pozytywne sposoby radzenia sobie z emocjami takimi jak: złość, smutek, wściekłość, zdenerwowanie, poirytowanie. Jako sposoby radzenia sobie z tymi emocjami zostały podane: spacery i rozmowy z bliskimi osobami lub wykonanie twórczych zajęć jak: śpiew, rysunek, taniec, itp. Następnie młodzieży wyjaśniono i podano konkretne przykłady eufemizmów, czyli takich słów lub wyrażeń używanych zastępczo, które są mniej drastyczne, obraźliwe lub nieprzyzwoite i można jak najbardziej stosować je w swoim języku zamiast agresywnych wulgaryzmów.

Na koniec, na forum, został odczytany i zinterpretowany, autotematyczny wiersz „Parasolki” Marcina Świetlickiego, za pomocą wielu różnych pytań wychowawcy dotyczących treści utworu. Świetlicki to poeta współczesny pokolenia bruLionu, które powstało w Polsce w 1956 roku.  Często, i do tej pory, szokujący swoją twórczością i zachowaniem, ale jest to twórca uzdolniony teatralnie, literacko i muzycznie, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wokalista zespołu poezji śpiewanej Świetliki i Czarne ciasteczka, niejednokrotnie nagradzany wieloma nagrodami literackimi.

Podczas zajęć, które wcale nie były łatwe, uczestnicy wykazali się aktywnością, brali udział w dyskusji i chętnie podchodzili do tablicy, wskazując trafne odpowiedzi i przykłady.

Efekty współpracy z młodzieżą, osiągnięte podczas tych zajęć, zostaną przedstawione wykładowcom na wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

drdr1 drdr2 drdr3

Bookmark the permalink.

Comments are closed.