Dnia 30 października 2013r.odbyła się w stołówce Internatu Zespołu Szkół Nr 2 im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Dzierżoniowie konferencja pod tytułem „Kucharz czy murarz, każdy jest potrzebny krajowi”, podsumowująca projekt „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” zrealizowany przez FRSE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach Programu Leonardo da Vinci będącego częścią Programu „Uczenie się przez całe życie”.
Koszt całego projektu to: 87.632,00 euro (351.842,48złotych). Tytuł projektu to: „Praktyka w Unii Europejskiej gwarancją sukcesu w karierze zawodowej”. Partnerem przyjmującym młodzież był Zakład Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina i Branderburgii , 14482 Potsdam (Niemcy), Karl-Marks-Strasse 27 .
W realizacji projektu wzięły udział:
*cztery grupy uczniów:
– Technikum (dwie grupy 10-osobowe):
3AT – technik kucharz,
2BT – technik kucharz i technik organizacji usług gastronomicznych,
– ZSZ (dwie grupy 10-osobowe):
1AZ – kucharz,
1DZ, 2BZ, 2CZ;
Miejscem czterotygodniowych praktyk młodzieży począwszy od kwietnia do października 2013 roku był: ÜAZ Bauwirschaft Frankfurt/Oder, Am Erlengrund 20, 15234 Frankfurt (Oder). Tutaj młodzież była zakwaterowana w internacie z pełnym wyżywieniem, odbywała szkolenie zawodowe oraz poznawała kulturę i obyczaje regionu Brandenburgii.
Młodzież przed wyjazdem na czterotygodniowe staże/ praktyki uczestniczyła w zajęciach mających przygotować ich do pobytu w Niemczech. W skład zajęć wchodziły zajęcia dotyczące przygotowania z języka niemieckiego, przygotowania kulturowego oraz pedagogicznego mające na celu zapoznanie młodzieży z zasadami prawidłowej komunikacji i pracy w grupie.
Specyficzne cele i zawartość projektu w kontekście potrzeb zawodowych uczestników obejmowały:
- zapoznanie z nowymi technologiami,
- różnicami pomiędzy społeczeństwami Polski i Niemiec,
- nabycie i doskonalenie umiejętności miękkich,
- zwiększenie świadomości potrzeby uczenia się języka i nabywania doświadczeń zawodowych poprzez kursy, praktyki i szkolenia w okresie stażu zawodowego,
- niwelowanie różnic kulturowych i stereotypów wynikających z różnic historycznych obu narodów.
Uczniowie na zakończenie stażu otrzymali dokumenty potwierdzające ich pracę, a należały do nich: CERTYFIKATY uzyskane od strony niemieckiej oraz EUROPASY MOBILITY, które zostały wręczone uczniom podczas podsumowującej konferencji.